24/01/2024
Αμφιδέξιοι 14 22 24 20 - 80 -
Somalia Pirates 13 18 13 16 - 60 -

20άρα στο ρελαντί οι Αμφιδέξιοι!

Εύκολη νίκη με ωραίο μπάσκετ που τους έβαλε ξανά στην τετράδα του πρώτου ομίλου, πέτυχαν το βράδυ της Τετάρτης οι Αμφιδέξιοι , καθώς χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερες δυσκολίες, επικράτησαν άνετα με 80 – 60 απέναντι στους Σομαλούς Πειρατές!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ ανοιχτό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κυρίως σε γρήγορες επιθέσεις και τους Αμφιδέξιους να έχουν την πρωτοπορία με 14 – 13. Ο Ρίζος με 8 πόντους οδηγούσε την επίθεση των γηπεδούχων, ενώ για τους Σομαλούς ο Καλφαγιάννης με 7 ήταν το πρώτο βιολί.

Οι ομάδες ήταν πιο παραγωγικές στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκόραραν με μεγαλύτερη ευκολία με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την διαφορά στο + 5. Ο Ρίζος με 7 πόντους συνέχιζε να δίνει τις περισσότερες λύσεις στους Αμφιδέξιους, με τον Γεωργόπουλο να τον ακολουθεί με 4, ενώ οι Σομαλοί που πλήρωσαν κάποια κενά διαστήματα, είχαν την τριάδα Καλφαγιάννη(5), Στραβοπιεράκου(4) και Λ.Γιαννοσπύρου(4) να βγαίνει μπροστά, για το 36-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Αμφιδέξιοι ήταν καταιγιστικοί. Με όπλο το transition,τους πέντε παίκτες που αγωνίστηκαν να σκοράρουν και πρώτα βιολιά τους Ρίζο με 7 και Γεωργόπουλο με 6 πόντους αντίστοιχα, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 16. Στην αντίπερα όχθη , οι Σομαλοί που έκαναν πολύ κακό δεύτερο πεντάλεπτο με κακές επιστροφές στην άμυνα, είχαν και πάλι τον Καλφαγιάννη πρώτο σκόρερ με 6 πόντους, με Στραβοπιεράκο και Ντούλη να σκοράρουν μία φορά από τα 6.75.

Το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν τυπικής διαδικασίας. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις με μπροστάρη τον Γιαννοσπύρο με 7 πόντους και άξιος συμπαραστάτη τον Στραβοπιεράκο με 4, όμως οι Αμφιδέξιοι χωρίς να κατεβάσουν ταχύτητα και με το δίδυμο Ρίζου και Γεωργόπουλου να σκοράρουν δις από τα 6.75, διαμόρφωσαν το τελικό 80-60.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Ρίζος 28 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λεωνίδας Γιαννοσπύρος με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Αμφιδέξιοι είχαν 21 / 39 δίποντα, 10 / 32 τρίποντα, 8 / 10 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Σομαλοί είχαν 19 / 48 δίποντα, 5 / 17 τρίποντα, 7 / 10 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας): Γεωργόπουλος 22(8ρ.), Γκατζιώρας 10, Παπαδόπουλος 4, Ρίζος 28, Σαχάς 2, Στουρνάρας 6, Τζαβέλλας 8(13ρ.).

Σομαλοί Πειρατες(Στραβοπιεράκος): Τ.Γιαννοσπύρος, Λ.Γιαννοσπύρος 15(8ρ.), Καλφαγιάννης 14(9ρ.), Μιαούλης 3, Ντζόγιας 2, Ντούλης 2, Παπαηλιού 10, Στραβοπιεράκος 11(7ρ.), Σταματέας.

Τι μας άρεσε: Οι τρίποντες βόμβες απο τα 10 μέτρα των Ντούλη και Ρίζου!