23/09/2023
Remal Madri 17 16 12 18 - 63 -
Baca Juniors BC 8 13 8 13 - 42 -

Είναι να τρίβεις τα μάτια σου με αυτή τη Remal Madri!

Βραδάκι Σαββάτου στο Περιστέρι, η Remal Madri, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, συνέχισε την νικηφόρο πορεία της στον πρώτο όμιλο της Development 2, επικρατώντας με 63-42 της Baca Juniors, αναγκάζοντας τη δεύτερη στην πρώτη της ήττα για φέτος.

Ο Λουκόπουλος της Remal Madrid μπήκε σεληνιασμένος στο παιχνίδι, βάζοντας 8 πόντους σε 3,5 λεπτά (!) και στέλνοντας τη διαφορά στο 10-2, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του παιχνιδιού. Επιστρέφοντας από το time out, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν απάντηση, έξω από τη γραμμή των 6,75, με εύστοχα τρίποντα από τον Κατσιάδα και τον Κασφίκη. Η Remal παρόλα αυτά, συνέχισε να κρατάει τα ηνία του σκορ, και με ένα καλάθι και φάουλ στο τέλος του δεκαλέπτου δια χειρός Καμολίκη, το σκορ έφτασε στο 17-8.

Έβρεχε τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο για τη Remal, με Καμολίκη, Κουσιορή (5π.), Λουκόπουλο (6π.) και Πολύδωρο να ευστοχούν από μακριά. Η Baca βρέθηκε πίσω με 15 πόντους, 7:14 πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά παρέμεινε ψύχραιμη. Με ένα τρίποντο του Μπίζου και δύο πόντους του Γαργαλάκου, οι ερυθρόλευκοι κράτησαν τη διαφορά κοντά στους 10 (33-21) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Baca μπήκε αποφασισμένη στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, έκανε ορθολογικές επιλογές στην επίθεση, και με τέσσερις πόντους του Γαργαλάκου και δυο του Τσαμποδήμου μείωσε τη διαφορά στους 7 πόντους. Η Remal έβγαλε αντίδραση με τέσσερις πόντους του προέδρου Κουσιωρή και πέντε του Λουκόπουλου, δίνοντας ξανά στην αρμάδα του απόντος Κουλιαμπή διψήφιο προβάδισμα. Σκορ δεκαλέπτου, 45-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Baca έκανε φιλότιμη προσπάθεια για να γυρίσει το μάτς, με τέσσερις πόντους του Κασφίκη, δυο του Γαργαλάκου και πέντε του Τσαμποδήμου, παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο μπάσκετ, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό. Με δύο τρίποντα από τους Ρηγόπουλους και τέσσερις πόντους του Πολυδώρου και του Λουκοπούλου, η Remal του Στεφανάρα Κουλιαμπή πήρε τη δεύτερη της νίκη στη σεζόν, στέλνοντας έτσι την Baca στο 1-1.

Bettson MVP για τη Remal Madri αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Λουκόπουλος με 23 πόντους, 2 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Remal Madri (Κουσιορής): Αγαδάκος 4 (6ρ.), Καμολίκης 7 (5ασ.), Λουκόπουλος 23, Κουσιορής 9, Νικάκης 4, Πολύδωρος 7, Πλάτων Ρηγόπουλος 3, Σταμάτης Ρηγόπουλος 6 (8ριμπ.)

Baca Juniors (Κασφίκης): Βέκκος 2, Γαργαλάκος 10 (14ριμπ.), Καρέτσος, Κασφίκης 11, Κατσιάδας 5, Μαρτίνης 2, Μπίζος 4, Παπαλάμπρου, Σπεντζούρης 2, Τσαμποδήμος 6

Τι μας άρεσε: H αναπάντεχα καλή επιθετική απόδοση της Remal!

Τι δε μας άρεσε: H έλλειψη σεβασμού των προέδρων της ομάδας απέναντι στον Στέφανο Κουλιαμπή