20/07/2023
Salo Nics 26 15 24 18 - 83 -
Basketόσαυροι 19 31 19 5 - 74 -

Είναι πια πρωταθλητές οι Salo Nics!

Μια ισχυρή αρχή για τους Salo Nics ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς κατάφεραν να κερδίσουν το προβάδισμα και να φτάσουν το σκορ στο 26-19. Οι παίχτες της ομάδας, Λιούκας, Τέντσος Θωμάς, Τέγος και Τέντσος Θανάσης, επέδειξαν εξαιρετικό συντονισμό και συνεργασία, προκειμένου να αποκτήσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η δυνατή τους άμυνα περιόρισε τις ευκαιρίες των αντιπάλων, ενώ οι ακριβείς επιθέσεις τους τους έδωσαν μια υποσχόμενη έναρξη στον τελικό.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδος που οι Basketόσαυροι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Με τους Τσαβλίδη και Παπανικολάου να ξεχωρίζουν, η ομάδα τους κατάφερε να μειώσει τη διαφορά για αρχή και έπειτα να γυρίσει όλο το παιχνίδι και να κάνει το 50-41 με το τέλος του δεκάλεπτο. Ωστόσο, οι Salo Nics δεν υποχώρησαν και συνέχισαν να αγωνίζονται με αποφασιστικότητα, διατηρώντας τον αγώνα ανοιχτό και προσπαθώντας να ανατρέψουν την κατάσταση.

Με πλούσιο θέαμα και ένταση, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδος υψηλού κινδύνου για τους Salo Nics. Οι Basketόσαυροι συνέχισαν να διατηρούν μια μικρή διαφορά, αλλά η ομάδα των Salo Nics δεν έχασε την ελπίδα. Οι Λιούκας, Τέντσος Θωμάς, Τέγος και Τέντσος Θανάσης εμφανίστηκαν αποφασιστικοί, οδηγώντας την ομάδα τους σε μια εντυπωσιακή εμφάνιση. Με σκορ 65-69, οι Basketόσαυροι κατάφεραν να κλείσουν έχοντας την διαφορά και την ψυχολιγία με το μέρος τους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια κρίσιμη φάση για τις δύο ομάδες. Οι Salo Nics κατάφεραν να διατηρήσουν τον δυναμικό τους, με τους κορυφαίους παίχτες τους να συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν. Με σταθερότητα και αποφασιστικότητα, κατέλαβαν την κορυφή και τελικά κέρδισαν τον αγώνα με σκορ 83-74. Η ομάδα των Salo Nics αναδείχτηκε νικήτρια και πανηγύρισε τον τίτλο στον τελικό του Basketaki Salonica Development Summer League.

MVP του αγώνα είναι ο Τέντσος Θωμάς ο οποίος πέτυχε 27 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Basektόσαυρους πρωταγωνιστής είναι ο Τάσος Τσαβλίδης ο οποίος πέτυχε και αυτός 27 πόντους και πήρε  6 ριμπάουντ.

Salo Nics: Λιούκας 24 , Τάσσιος 3 (1) , Στεργιόγλου 2 , Τέγος 11 (3) , Τέντσος Θ. 27 (7) , Τέντσος Α. 12 (2) , Πατικας 4

Basketόσαυροι: Χοπτερίδης , Στράντζαλης 6 , Καμπέρης 9 , Τσιγαρίδας 5 , Τσαβλίδης 27 (4) , Παπανικολαου 17 (4) , Ρήγας , Χατζηϊωάννης 10