23/10/2021
Brazzerzz Beachterzz 11 21 14 10 - 56 -
Γιουγκοπιάστηκα 14 15 10 12 - 51 -

Είναι πολύ ωραίοι οι νέοι Beachterzz!

Δύο στα δύο για τους Brazzerzz Beachterzz στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική επικράτησαν της Γιουγκοπιάστηκα με 56-51 στο κλειστό του Κολωνού!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Γιουγκοπιάστηκα στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Πατάγια και 4 του Τσάνταλη, προηγήθηκε με 11-14. Ο Ζώτος με 5 πόντους και οι Αλέξανδρος Βγενόπουλος – Δριβάκος με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Με δύο τρίποντα του Παπαγεωργίου και ένα του Μπαντρά, οι κίτρινοι πήραν για πρώτη φορά αέρα 8 πόντων στα μέσα της δεύτερης περιόδου, 17-25. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Brazzerzz Beachterzz ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Χαΐτο (5π), Ζώτο (4π), Γεράκη (3π) και Δημητριάδη (3π), προσπέρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 32-29!

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν τρεις φορές στο +10, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, έπειτα από 5 πόντους του Τσίτουρα και δίποντα των Μανωλάτου, Ευσταθόπουλου και Γεράκη. Τους κίτρινους διατήρησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Παπαγεωργίου και οι 3 του Πουριέζη. Σκορ τρίτης περιόδου 46-39!

Στα μέσα της τέταρτης περιόδου η Γιούγκο ξαναμπήκε στην διεκδίκηση της νίκης, όταν με δύο τρίποντες βόμβες του Παπαγεωργίου πλησίασε απειλητικά στο καλάθι, 46-44. Στο υπόλοιπο, όμως, της συνάντησης ο Ηλίας Ζώτος βρήκε τις απαντήσεις από την περιφέρεια και με δύο δικά του μεγάλα σουτ, οδήγησε τους Beachterzz στη νίκη με 56-51!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/26 βολές, 13/42 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/22 βολές, 12/43 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Κορυφαίος των Brazzerzz Beachterzz ο Τσίτουρας με 8 πόντους, έχοντας 2/4 βολές και 3/8 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Γιουγκοπιάστηκα ο Τσάνταλης με 9 πόντους, έχοντας 3/6 βολές και 3/12 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 4 τάπες.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Μανωλάτος 3, Ζώτος 16 (4), Καλαϊτζής 3, Βγενόπουλος Π. 1, Δριβάκος 3, Χαΐτος 5 (1), Δημητριάδης 3, Βγενόπουλος Α. 6 (1), Ευσταθόπουλος 3, Τσίτουρας 8, Γεράκης 5, Κωνσταντής

Γιουγκοπιάστηκα (Κοέν): Μπαντράς 5 (1), Πατάγιας 9, Παπαγεωργίου 20 (5), Κλεφτάκης, Κοέν 2, Σακαρέλος 2, Λένος, Πουριέζης 4

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για 40 λεπτά!