30/09/2023
Golden Boys 17 12 17 16 - 62 -
Ano Liosia BC 16 10 4 23 - 53 -

Είναι "Χρύσα Αγόρια" και χωρίς τον Ποντικό!

Τρία στα τρία για τους Golden Boys στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν τα Ano Liosia με 62-53 και τους ανάγκασαν στην πρώτη τους ήττα.

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Golden Boys στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Βασίλη Χαχάμη, 5 του Ανδρέα Χαχάμη και 4 του Κούγια, προηγούνταν με 17-10, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου ο Πετρόπουλος εκτέλεσε εύστοχα δύο φορές από την περιφέρεια, μειώνοντας στον πόντο, 17-16, ενώ νωρίτερα ο ίδιος, αλλά και ο Βαρβαρίδης είχαν βάλει από ένα τριποντάκι.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 29-26, χάρη σε 5 πόντους του Κούγια και 4 του Βασίλη Χαχάμη. Τα Ano Liosia κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Βαρβαρίδη και το νέο τρίποντο του Πετρόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πρωταθλητές κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με 6 πόντους του Βασίλη Χαχάμη, 5 του Κώστα Κατσούλη και 4 του Ανδρέα Χαχάμη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 46-30. Λίγα πράγματα επιθετικά για την ομάδα του Ζαντιώτη στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Βαρβαρίδη να σκοράρει 3 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 46-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Golden Boys διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Βασίλη Χαχάμη, Κώστα Κατσούλη και Ανδρέα Χαχάμη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 62-53. Για τα Ano Liosia στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Βαρβαρίδης, Φυρός, Πετρόπουλος και Μπιρπανάγος, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/25 βολές, 19/34 δίποντα και 4/37 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/33 βολές, 8/29 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Golden Boys ο Ανδρέας Χαχάμης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 5/11 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τα Ano Liosia ο Πετρόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 0/3 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 5 λάθη.

Golden Boys (Χαχάμης Α.): Σταματάκης, Σκλαβενίτης 2, Χαχάμης Β. 24, Κούγιας 9 (1), Χαχάμης Α. 16 (2), Κατσούλης Ν., Κατσούλης Κ. 11 (1), Μπάστας

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Τσατόβ, Πετρόπουλος 14 (4), Φρέρης, Βαρβαρίδης 27 (3), Κολέγκας 3, Ζαντιώτης, Καπάρης, Μπιρπανάγος 2, Φύρος 7

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!