17/03/2024
Flying Circus 17 5 14 3 - 39 -
G-vana 13 5 11 7 - 36 -

Είπαν «αντίο» στη Development League με νίκη οι Flying Circus!

Η επόμενη σεζόν θα βρει τους Flying Circus σε άλλη κατηγορία καθώς δεν απέφυγαν τον υποβιβασμό (8-16) τη φετινή χρονιά. Από την άλλη πλευρά, η G-Vana τελείωσε τη κανονική διάρκεια με 17 νίκες και 7 ήττες και πλέον ετοιμάζεται για τα σημαντικά ματς που θα ακολουθήσουν στα Playoffs.

Οι φιλοξενούμενοι δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 9-2. Για αρκετά λεπτά η G-Vana δεν μπορούσε να βρει στόχο με τίποτα, αλλά αυτό άλλαξε με το καλάθι του Νικήτα που έγραψε το 9-4. Ο Μπαρμπέρης πήρε προσπάθειες οι οποίες είχαν αποτέλεσμα και έτσι οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 14-11. Ο Νικήτας έφερε σε απόσταση ενός πόντου την ομάδα του (14-13), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Σιολή για το 17-13.

Η αστοχία κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάτι που αποδεικνύει το γεγονός πως στα δέκα αυτά λεπτά μπήκαν συνολικά 10 πόντοι! Μάλιστα 3 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν 2-1, με τους Νικήτα και Κάκια να είναι οι μόνοι που είχαν αφήσει τη μπάλα εντός καλαθιού! Κώτσιας και Τσατσαλής ήταν οι υπόλοιποι που συμμετείχαν επίσης στο σκοράρισμα και διαμόρφωσαν το 22-18 με το οποίο πήγαν οι ομάδες στην ανάπαυλα.

Οι ανάσες που πήραν αμφότερες οι ομάδες στη διακοπή φαίνεται πως τους έκαναν καλό, για να δούμε καλύτερο θέαμα στο τρίτο δεκάλεπτο. Η G-Vana πλησίασε στο δίποντο (22-20), αλλά οι Flying Circus κράτησαν τα ηνία και βρέθηκαν στο 26-20. Κάκιας και Πιπιλής βοήθησαν ώστε η απόσταση να μεγαλώσει, ενώ ο Σωτηρόπουλος έφερε το +10(33-23). Ο Μπαρμπέρης τότε ανέλαβε δράση για να πάει την ομάδα του στο 33-29, αλλά ο Σωτηρόπουλος, με τρίποντο αυτή τη φορά, έγραψε το 36-29.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο είδαμε το σκηνικό να αλλάζει ξανά και έγινε ότι έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η κούραση επηρέασε τις δύο ομάδες και έτσι τα καλάθια ήρθαν με το «σταγονόμετρο». Στις τελευταίες φάσεις πάντως η G-Vana πλησίασε στο 39-36, με τον Σωτηρόπουλο να κάνει 0/2 από τη γραμμή των βολών και τους φιλοξενούμενους να έχουν ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Μπαρμπέρη. Εκείνος όμως ήταν άστοχος πίσω από τα 6,75 και έτσι το τελικό 39-36 έφερε τη νίκη στους Flying Circus.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Κάκιας με 18 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 14 ριμπάουντ. Από τη G-Vana ξεχώρισε ο Πέτρος Νικήτας με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Flying Circus (Πιπιλής): Ασημακόπουλος 2(8ρ.), Κάκιας 18(14ρ.), Πιπιλής 2(7ρ.), Σιολής 5(13ρ.), Σωτηρόπουλος 12(8ρ.)

G-Vana (Νικήτας): Βίγλας 2(3ρ.), Κώτσιας 4(10ρ.), Λιάνας, Μπαρμπέρης 11(4ρ.), Νικήτας 13(10ρ.), Τσατσαλής 2(8ρ.), Ψωμιάδης 4(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πόσο πάλεψαν οι μόλις πέντε παίκτες των Flying Circus!