21/10/2019
Paraliers 22 7 18 12 - 59 -
Γιουγκοπιάστηκα 12 17 16 22 - 67 -

Εισιτήριο στους 32 έβγαλε η Γιουγκοπιάστηκα!

Το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Πλάτωνα, οι Paraliers υποδέχτηκαν τους Γιουγκοπιάστηκα. Σε ένα δυνατό knock-out παιχνίδι για την δεύτερη φάση του Winter Cup, οι φιλοξενούμενοι με τους Πατάγια(12π.), Ψαρρό(9π.) και Ανδρεάδη(9π.) κατάφεραν να επικρατήσουν της παρέας των Σκόρδου Βασίλη(24π.) και Σκόρδου Αλέξανδρου(17π.) που πάλεψαν για το εισιτήριο της πρόκρισης. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 59-67, και οι Γιούγκο περιμένουν να αντιμετωπίσουν στην επόμενη πλέον φάση τους Sacatamento Kings.

Το σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης οι Paraliers με το καλάθι του Σκόρδου Βασίλη, αλλά η απάντηση ήρθε από τον Ψαρρό λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Μέχρι και το έβδομο λεπτό οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 7 πόντων με τους Στρατάκη, Καρουζάκη και το τρίποντο του Σκόρδου Αλέξανδρου για το 9-2. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τέσσερις πόντους του Νικολαΐδη, μειώνοντας και πάλι στους τρεις, αλλά πέντε πόντοι του Σκόρδου Βασίλη και μία βολή του Σκόρδου Αλέξανδρου έγραψαν το 15-6. Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό ένα τρίποντο των Paraliers και τέσσερις πόντοι των Γιούγκο διαμόρφωσαν το επιμέρους σκορ σε 22-12.

Μουδιασμένες μπήκαν οι δύο ομάδες στην δεύτερη περίοδο με άστοχες επιθέσεις στα πρώτα τεσσεράμιση λεπτά, ενώ τρεις πόντοι του Σκόρδου Βασίλη έγραψαν το 25-14. Οι Γιούγκο απάντησαν με πέντε σερί πόντους στη συνέχεια από Πουριεζή(4π.) και Τσάνταλη(1π.), ενώ μείωσαν γα το 25-19. Μέσα στο επόμενο ενάμιση λεπτό οι φιλοξενούμενοι με τους Ψαρρό(4π.), Πατάγια(2π.) και Ανδρεάδη(2π.) κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά γράφοντας το 26-25, ενώ λίγο πριν την λήξη πέρασαν μπροστά για το 27-29. Στο τελευταίο λεπτό οι Paraliers με τα καλάθια των Μπραϊμιώτη και Σκόρδου Βασίλη έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 29-29.

Η τρίτη περίοδος έφερε την ανατροπή για τους Γιουγκοπιάστηκα, καθώς ένα σερί οκτώ πόντων, εκ των οποίων οι τέσσερις του Τσάνταλη, δύο του Πατάγια και δύο του Ανδρεάδη έγραψαν το 29-37. Οι Paraliers αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Σκόρδο Βασίλη που σημείωσε έξι προσωπικούς πόντους, αλλά και τον Σκόρδο Αλέξανδρο με τρεις δικούς του κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα για το 38-37. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και μέχρι και ενάμιση λεπτό πριν την λήξη διαμόρφωσαν το 46-41, ενώ στο τελευταίο λεπτό Λάππας και Πουριεζής μείωσαν την διαφορά στους δύο. Σκορ τρίτης περιόδου 47-45.

Ανατροπές επιφύλασε η τελευταία περίοδος με τους Γιούγκο στο πρώτο ενάμιση λεπτό να παίρνουν το προβάδισμα με 49-50. Οι Paraliers βρήκαν επιθετικές λύσεις περνώντας και πάλι μπροστά, αλλά οι φιλοξενούμενοι με Τσάνταλη και Πουριεζή βρέθηκαν στο +4. Βασικός πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ξανά ο Σκόρδος Βασίλης που έγραψε πέντε ακόμη προσωπικούς πόντους φτάνοντας την διαφορά στον ένα. Τον τελευταίο λόγο κράτησε ο Πατάγιας με πέντε προσωπικούς πόντους αλλά και ο Νικολαΐδης με τέσσερις δικούς του υπογράαφωντας την νίκη της ομάδας τους με τελικό σκορ 59-67.

Στο τέλος του αγώνα οι Paraliers είχαν 16/40 δίποντα(40%), 6/18 τρίποντα(33,3%) και 9/22 βολές(40,9%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, πραγματοποίησαν 4 κλεψίματα ενώ έκαναν 12 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Γιουγκοπιάστηκα είχαν 25/51 δίποντα(49%), 2/16 τρίποντα(12,5%) και 11/28 βολές (39,3%). Αντίστοιχα πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ και έκαναν 7 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Βασίλης Σκόρδος με  24 πόντους, έχοντας 6/13 δίποντα(46,1%), 2/7 τρίποντα(28,6%) και 6/10 βολές(60%) ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ και έκανε 4 λάθη σε 36:30 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους νικητές ξεχώρισε ο Νίκος Τσάνταλης με 8 πόντους έχοντας 4/7 δίποντα (57,1%) και 0/2 τρίποντα(0,0%), ενώ παράλληλα έγραψε 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος και 2 μπλοκ σε 20:30 λεπτά συμμετοχής.

Paraliers (Σκόρδος Α.): Σκόρδος Αλέξανδρος 17(4), Περσεμάτης, Ηλιόπουλος 4, Μπραϊμιώτης, Καρουζάκης 3, Σκόρδος Βασίλης 24(2), Ψηλομανουσάκης 3, Στρατάκης 8

Γιουγκοπιάστηκα (Κοέν): Ψαρρός 9, Μπαντράς 5(1), Πατάγιας 12(1), Πουριεζής 5, Ανδρεάδης 9, Κοέν 4, Τσάνταλης 8, Νικολαΐδης 7, Λάππας 8

Τι μας άρεσε: Παιχνίδι με ωραίες φάσεις και ανατροπές που κράτησε το ενδιαφέρον μας μέχρι και το τέλος.