31/05/2022
Pourangers BC 14 2 11 16 - 43 -
Peristeri Phantoms 6 14 16 11 - 47 -

Είτε Winter είτε Summer οι Phantoms έχουν τον τρόπο !

Απόγευμα Κυριακής στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Pourangers υποδέχθηκαν τους Peristeri Phantoms για την 2η αγωνιστική του έκτου ομίλου της Summer Development 2 League. Η ομάδα των Κότσιρα και Κρινή ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και, παρότι αγχώθηκε στο φινάλε, κατάφερε να επικρατήσει με 43-47.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι ανανεωμένοι Pourangers που προηγήθηκαν με 10-2 στο πρώτο τρίλεπτο. Γιάννης (5π.) και Θανάσης Μπούτζης (4π.) ξεχώρισαν για τους τυπικά γηπεδούχους. Άργησαν να βρουν τα πατήματά τους οι Phantoms, για να απαντήσουν στη συνέχεια με τους Κρινή (2π.), Αναστασόπουλο (2π.) και Κότσιρα (2π.). Σκορ δεκαλέπτου, 14-6.

Εναλλαγή ρόλων για τις δύο ομάδες στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 2-14 και τους Phantoms να ισορροπούν την κατάσταση. Το δίδυμο Λαμπράκης (4π.) – Παντελεάκης (4π.) ξεχώρισε σε αυτό το χρονικό σημείο για τους μετέπειτα νικητές. Μόλις δύο πόντους κατάφεραν να σκοράρουν οι Pourangers δια χειρός Σπύρου Μπούτζη. Σκορ ημιχρόνου 16-20.

Μετά την ανάπαυλα, οι Phantoms διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αφού οι Αναστασόπουλος (6π.) και Παντελεάκης (4π.) σκόραραν με ικανοποιητική συνέπεια. Στην αντίπερα όχθη, ο Θανάσης Μπούτζης (8π.) έμοιαζε μόνος επιθετικά για τους Pourangers. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 27-36.