31/01/2020
Stefanina Timberwolves 12 7 18 19 - 56 -
Δεν έχει 19 17 14 17 - 67 -

Είχαν πολλές λύσεις οι Δεν Έχει!

Σε μια από τις πιο όμορφες αναμετρήσεις της έβδομης αγωνιστικής, οι Δεν Έχει κατάφεραν να βγουν νικητές απέναντι στους πολύ βελτιωμένους Ultra Wolves.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Χαλκιδικιώτες μπήκαν δυνατά, ο Μυλωνάς πυροβολούσε από παντού και κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά επτά πόντων. Από τους γηπεδούχους Λύκους ο Σμυρνιός πέτυχε τέσσερις πόντους. Σκορ δεκαλέπτου 12-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λύκοι έπαθαν μπλακ άουτ, πέτυχαν μόλις επτά πόντους έναντι 17 των αντιπάλων τους και έτσι η διαφορά διευρύνθηκε. Από τους χαλκιδικιώτες, Καλπαξίδης και Μυλωνάς πέτυχαν τους 15 από τους 17 πόντους της ομάδας τους. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 19-36 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε δικαιωματικά στους Λύκους οι οποίοι πέτυχαν 18 πόντους έναντι 14 των αντιπάλων τους. Γεροβασιλείου, Καλέση, Σμυρνιός και Κατσαούνης πήραν στις πλάτες τους την ομάδα τους και έδειχναν ότι τίποτα δεν είχε τελειώσει γι αυτούς. Στην αντίπερα όχθη, Καλπαξίδης και Μυλωνάς συνέχιζαν να κάνουν αυτό που ξέρουν πολύ καλά. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 18-14 υπέρ των Λύκων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αντεπίθεση των Λύκων συνεχίστηκε, αλλά δεν ήταν αρκετή για να τους δώσει τη νίκη. Ο Γεροβασιλείου ανέλαβε, ο κόουτς Αλβανός προσπαθούσε να ανακατέψει τη τράπουλα, τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό, αλλά δυστυχώς ο χρόνος δεν έφτανε για τους Λύκους. Οι Δεν Έχει που είχαν Μυλωνά και Καλπαξίδη σε τρομερή μέρα αντιστάθηκαν σθεναρά και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Τελικό σκορ 56-67 και νίκη για τους χαλκιδικιώτες.

Ultra Wolves (Αλβανός): Πολυχρονιάδης 4, Φρίγγος 3(1), Αλεπάκης, Καλέσης 7, Τσορλίδης, Σμυρνιός 11(1), Ιορδανίδης 6(2), Γεροβασιλείου 16, Κατσαούνης 6, Γραμματίκας 3(1), Χρυσοστομίδης, Αντωνιάδης.

Δεν Έχει (Καλπαξίδης): Αλβανός, Σαλασάσογλου 3, Παπαδόπουλος 2, Οικονόμου, Μυλωνάς 39(3), Καλπαξίδης 20(1), Θεοδοσιάδης 3(1).

Τί μας άρεσε: Εξωαγωνιστικό μεν, αλλά άξιο αναφοράς. Το γεγονός ότι οι Δεν Έχει κάνουν κάθε φορά τόσα χιλιόμετρα και έρχονται από τη Χαλκιδική για να παίξουν στο αγαπημένο τους Basketaki. Συγκινητικό.