15/10/2019
Χάνειball 11 7 7 8 - 33 -
Koutchers 9 14 10 11 - 44 -

Είχαν τον τρόπο οι Koutchers!

Oι Koutchers παρόλο που δυσκολεύτηκαν αρκετά, πήραν τη νίκη με 44-33 κόντρα στους Χάνειball για το Basketaki Cup.

Από την πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ έξυπνα στην επίθεση, διαβάζοντας εξαιρετικά το παιχνίδι. To πρώτο  δεκάλεπτο έληξε στο 11-9 υπέρ των Χάνειball που είχαν σε καλή μέρα τον Κώστα Κ Χριστόπουλος με 5 πόντους. Για τους «μπλε» 7 πόντους σημείωσε ο Παπαγεωργίου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Koutchers αποφάσισαν να πιέσουν την μπάλα, για να βγάλουν από τον ρυθμό τους, τους Χάνειball. Έτσι και με τον Παπαγεωργίου να το βλέπει βαρέλι με 8 πόντους, έτρεξαν ένα επιμέρους 14-7 και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 23-18. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 3 πόντους έβαλε ο Κόρδας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να παίζουν άμυνα ζώνης. Οι Koutchers, εκμεταλλεύτηκαν τα πάρα πολλά λάθη των αντιπάλων τους και διεύρυναν κι άλλο το προβάδισμα τους, που έφτασε στους 8, 33-25. Παπαγεωργίου από τη μία με 4 και Χριστόπουλος από την άλλη με 3 πόντους, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Koutchers διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και πήραν τη νίκη με 44-33, στο τελευταίο τους παιχνίδι στο Basketaki Cup. Για τους Χάνεball επιθετικά πάλευε μόνος ο Βασιλείου με 4 πόντους, ενώ 5 έβαλε ο κορυφαίος των νικητών, Γιώργος Παπγεωργίου.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Παπαγεωργίου με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Ταβουλαρέας με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι Χάνειball είχαν 14/61 εντός πεδιάς, 4/18 τρίποντα και 1/1 ελεύθερη βολή. Πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ. Έκλεψαν 9 φορές τη μπάλα, έκαναν 22 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 19/67 εντός πεδιάς, 2/15 τρίποντα και 4/14 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές τη μπάλα κι έκαναν 16 λάθη.

Χάνειball (Χριστόπουλος): Βασιλείου 8, Χριστόπουλος Κ. Κ 8, Χριστόπουλος Σ. Κ 3, Χριστόπουλος Κ. Δ 2, Γεωργίου 3, Κόρδας, Χριστόπουλος Σ. Δ 3, Ταβουλαρέας 6.

Koutchers (Κωνσταντόπουλος): Μπαρλιάς 5, Κωνσταντόπουλος 2, Παπαγεωργίου 24, Τηγανίτας 3, Νικολάου 2, Κουρλαμπάς 5, Ραμόπουλος 3.

Τι μας άρεσε: Σε κάποια σημεία του παιχνιδιού τους και οι δύο ομάδες έδειξαν βελτιωμένες!