30/09/2019
Pink Flamingos 12 15 22 13 - 62 -
Clowns 21 11 6 16 - 54 -

Είχαν Χάρη οι Pink Flamingos!

Οι Pink Flamingos, αν και τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους μαχητικούς Chicago Bullηδες, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 62-54, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Ζαχαρόπουλο με 17 πόντους και έτσι την τελευταία αγωνιστική του 36ου ομίλου θα παίξουν στον τελικό απέναντι στους Μίνωες!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Chicago Bullηδες, καθώς με δύο τρίποντες βόμβες του Σαρίκα, 6 πόντους του Μπουρνάζου και τριποντάκι του Παπαδόπουλου, προηγήθηκαν με 12-21. Το δίδυμο Λυκούση – Τουρή έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, με τον πρώτο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον δεύτερο να σημειώνει 4.

Στην δεύτερη περίοδο οι “Ταύροι” διατήρησαν σχετικά εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 27-32, χάρη σε 4 νέους πόντους του Μπουρνάζου και βοήθειες των Μαλαμάκη, Σαρίκα και Μελά. Ο Ζαχαρόπουλος πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των Pink Flamingos στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 7 πόντους, ενώ οι Κορρές, Λαμπρινός, Λυκούσης και Εγγλέζος πρόσθεσαν από 2 πόντους ο καθένας.

Pink Flamingos από άλλον πλανήτη πέρασαν στο παρκέ στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου έτρεξαν 22-6 επιμέρους σκορ, χτίζοντας διψήφια διαφορά 11 πόντων, 49-38, έπειτα από 4 πόντους του Εγγλέζου, 4 του Λυκούση, 4 του Ζαχαρόπουλου, 3 του Γκαλά και άλλους 3 του Λαμπρινού. Κόλλησαν επιθετικά σε εκείνο το διάστημα οι φιλοξενούμενοι, με τον Σαρίκα να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια και τον Μαλαμάκη μέσα από την ρακέτα. Σκορ τρίτης περιόδου 49-38!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι “ροζ” διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με ηγέτη τον Ζαχαρόπουλο με 6 πόντους, αλλά και έμμεσο τρίποντο του Γκαλά,  έφτασαν στη νίκη με 62-54. Δεν έπεσαν αμαχητί οι Chicago Bullηδες, ωστόσο οι 7 πόντοι του Δήμου και οι 5 του Σαρίκα δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 14/21 βολές, 21/50 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 6 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/20 βολές, 13/40 δίποντα και 5/30 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 2 μπλοκ και 11 λάθη.

Mvp των Pink Flamingos ο Ζαχαρόπουλος με 17 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 6/12 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Chicago Bullηδων ο Δήμος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 4/7 δίποντα. Πήρε 20 (!) ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Τουρής 5, Λαμπρινός 5, Γκαλάς 6, Λυκούσης 13 (1), Γουσέτης 3, Ζαχαρόπουλος 17 (1), Κορρές 6, Εγγλέζος 7

Chicago Bullηδες (Σουσάνης): Σαρίκας 16 (3), Σουσάνης 2, Μπουρνάζος 13 (1), Μελάς 5, Μαλαμάκης 4, Δήμος 10, Παπαδόπουλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο των «Ταύρων», αλλά και το τρίτο δεκάλεπτο «φωτιά» των Pink Flamingos!