10/12/2022
All Blacks 12 10 16 12 - 50 -
Never Coupen 10 15 16 16 - 57 -

Είχε... Παπαδόπουλο η Coupen!

Η Never Coupen όντας καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, επιβλήθηκε των All Blacks το βραδάκι του Σαββάτου με 50-57, σε μια υπέροχη αναμέτρηση με ρυθμό και όμορφες φάσεις!

Απόλυτα ισορροπημένη η αναμέτρηση στο πρώτο της διάστημα, με τον Σαμαρτζή και τον Τσαλουκίδη να αποτελούν τη δύναμη πυρός των All Blacks, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 12-10, με τη Never Coupen να ψάχνει ρόλους και τον Παπαδόπουλο (2) να ευστοχεί από την περιφέρεια.

Δαλέτζας και Παπαδόπουλος με ατομικές προσπάθειες μπήκαν στο... ζωγραφιστό και σκόραραν, με τη ζώνη της Never Coupen να "παγώνει" για λίγο τους γηπεδούχους,οι οποίοι δυσκολεύτηκαν να βρουν το δρόμο  προς το καλάθι και έκλεισαν το ημίχρονο πίσω με 22-25.

Η δυναμική παρουσία του Καρπουζλή κάτω από τα καλάθια διατήρησε το προβάδισμα της Never Coupen, με τους Σπυρόπουλο, Σαμαρτζή και Δαλέτζη να χρωματίζουν την αναμέτρηση από τα 6.75, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 38-41 για Coupen.

Την τελευταία μεγάλη της προσπάθεια έκανε η παρέα του Τσαλουκίδη στην τελευταία περίοδο αλλά δεν τα κατάφερε, με το ροζ φύλλο αγώνα να περνάει στη Never Coupen, με σκορ 50-57 και μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα αναμέτρηση.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Καρπουζλής με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο. Από All Blacks ξεχώρισε ο Γιώργος ο Σαμαρτζής με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 10/48 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 3/9 βολές, 50 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/43 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 8/16 βολές, 41 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 14 λάθη.

All Blacks (Τσαλουκίδης): Καλλιώρας 2, Σπυρόπουλος 6, Σαμαρτζής 17, Χερβατίδης 6, Μπούρος 9, Τσαλουκίδης 6, Τσαμαλής 4.

Never Coupen (Παπαδόπουλος): Αργύρης 3, Πετρόπουλος 4, Δρίζος, Καρπουζλής 9, Χρονόπουλος 2, Δαλέτζας 8, Μουστάκας 4, Παπαδόπουλος 27.

Τί μας άρεσε: Ο εκπληκτικός Παπαδόπουλος!!