04/11/2022
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 16 13 18 18 - 65 -
Greek Freaks 8 19 10 15 - 52 -

Έκαναν το «χρέος» τους οι Γαλάτες!

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Evolution πήραν οι Ανυπότακτοι Γαλάτες, οι οποίοι κέρδισαν τους ελλιπέστατους Greek Freaks με 65-52 στο κλειστό του Κολωνού!

Οι Ανυπότακτοι Γαλάτες μπήκαν στο παρκέ με περισσότερη φρεσκάδα και ήθελαν να πιέσουν για να εκμεταλλευτούν τις πολλές απουσίες των αντιπάλων τους. Οι γηπεδούχοι, με τον Ανδρικόπουλο να ηγείται και τους Δούστο και Μαντά να σκοράρουν προηγήθηκαν με 16-8. Για τους Greek Freaks, Μπαμπάλης Καρανδρέας και Θεοχάρης σκόραραν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι Greek Freaks, παίζοντας αργό και σκεπτόμενο μπάσκετ, πήγαν το παιχνίδι εκεί όπου ακριβώς ήθελαν και με τον Μπαμπάλη να βάζει διαδοχικούς πόντους κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 19-13 σερί και να μειώσουν στους 2, 29-27 με το τέλος του ημιχρόνου. Για την ομάδα του Τερζή, που δεν έπειθε με την απόδοση της, ο Δούστος συνδεόταν πιο συχνά με το αντίπαλο καλάθι.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να πάρει μία ασφαλή διαφορά για τα δεδομένα του αγώνα. Οι Ανυπότακτοι Γαλάτες, με τον Μαντά να κερδίζει τις επαφές και να πηγαίνει στις βολές προηγήθηκαν με 39-35 στο 25'. Διαφορά τελικά η ομάδα του Τερζή πήρε, με δύο τρίποντα του Ανδρικόπουλου στο τελευταίο λεπτό, διαμορφώνοντας το 47-37.

Η ευστοχία έξω από τα 6,75 ήταν διαρκής για τους Γαλάτες, οι οποίοι κατάφεραν να διατηρήσουν με άνεση την διψήφια διαφορά και να φτάσουν τελικά στη νίκη με 65-52. Αυτή ήταν η πρώτη τους στο πρωτάθλημα, μετά την ήττα της πρεμιέρας. Οι Greek Freaks, το πάλεψαν όσο μπορούσαν, ήταν ανταγωνιστικοί αλλά στο τέλος έμειναν από δυνάμεις. Η ομάδα του Τερζή, έβαλε τεράστια τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε μία δίκαιη νίκη, με βάση το πως πήγε ο αγώνας στο τέλος.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Τζανέτος Ανδρικόπουλος με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 2 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Καρανδρέας με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 18/47 δίποντα, 8/26 τρίποντα και 5/8 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι Greek Freaks είχαν 19/58 δίποντα, 2/9 τρίποντα και 8/18 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη κι 8 τάπες.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Μαντάς 17, Ανδρικόπουλος 16, Γαλάνης 9, Δούστος 6, Μπετχαβάς 6, Μπουλούμης 11, Παπαδάκος, Τερζής.

Greek Freaks (Προκάκης): Προκάκης 5, Θεοχάρης 6, Καρανδρέας 11, Καφετζής 15, Μπαμπάλης 15.

Τι μας άρεσε: To πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!