11/02/2024
Bulldogs 14 18 15 12 - 59 -
Komodo Dragons 13 15 20 19 - 67 -

Έκαμψαν τα Bulldogs, οι "Δράκοι"!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις  δυο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα, χωρίς κάποια από τις δυο να παίρνει σαφές προβάδισμα στο σκορ. Λούβαρης με 6 και Δεληγιάννης με 4 ήταν οι επιθετικοί πόλοι για τις ομάδες τους με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-13 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με τον Λούβαρη να χει πάρει μπρος για τα καλά, τα Bulldogs ήταν μπροστά στο σκορ με 21-15 7:16 πριν το ημίχρονο. Μάλιστα,η διαφορά έφτασε και στους 10(28-18) 4:44 πριν την ανάπαυλα, με τους Komodo Dragons να μαζεύουν κάπως την κατάσταση πηγαίνοντας στους πάγκους όντας 4 πόντους πίσω(32-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι 2 ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με το ταμπλό του γηπέδου να δείχνει 37-35 υπέρ των Bulldogs 7:21 πριν την λήξη του. Κάπου εκεί όμως,ανέλαβε δράση ο Γιώργος  Δεληγιάννης που με 11 πόντους(2 τρίποντα) στο τρίτο δεκάλεπτο έφερε την ομάδα του σε θέση οδηγού με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 47-48 υπέρ των Komodo Dragons.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο,καθοριστικός παράγοντας για την έκβαση του παιχνιδιού ήταν η αποβολή του Λούβαρη  για τα Bulldogs από το παιχνίδι, λόγω διαμαρτυριών στους διαιτητές. Μέχρι εκείνο το σημείο ο Λούβαρης ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του κάνοντας σχεδόν τα πάντα στο παρκέ. Οι Komodo Dragons λοιπόν, με τον Γιώργο Δεληγιάννη να είναι on fire και εκμεταλλευόμενοι την παραπάνω συγκυρία, έφτασαν εν τέλει στην νίκη με το 59-67 να ναι το τελικό σκορ.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 19/37 δίποντα,6/20 τρίποντα,3/10 βολές,38 ριμπάουντ,12 ασιστ και 16 λάθη.Οι Komodo Dragons ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 16/47 δίποντα,9/29 τρίποντα,8/11 βολές,42 ριμπάουντ,20 ασιστ και 5 λάθη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Δεληγιάννης με 17 πόντους έχοντας 6 ριμπάουντ,3 ασιστ αλλά και 3 κοψίματα. Πολυτιμότερος για τα Bulldogs αναδείχθηκε ο Λούβαρης με 18 πόντους,6 ριμπάουντ,3 ασιστ αλλά και 5 λάθη.

Bulldogs: Απέργης 3,Γεωργόπουλος 8,Δημητρακόπουλος 16,Κολιατσίδης 8,Κορκίδης 4,Λαζανάκης 2,Λούβαρης 18

Komodo Dragons: Βεργόπουλος 6,Γαιτανάκης 13,Δεληγιάννης Γ. 17, Δεληγιάννης Α. 10,Ελ Νταουντ 12,Κλεφτόγιαννης 5,Ντάος,Ρόκιζας 4

Τι μας άρεσε: Η ανατροπή των Dragons στο δεύτερο ημίχρονο.