25/05/2022
Thessaloniki Avispas 16 12 12 6 - 46 -
Salonica Titans 16 12 15 14 - 57 -

Έκαναν αυτό που ξέρουν οι Salonica Titans!

Οι Salonica Titans θα έδειξαν ότι παλεύουν και θέλουν να πάρουν όποιο ματς και να έχουν , έτσι κατάφεραν να πάρουν την νίκη απέναντι στους Thessaloniki Avispas με σκορ 46-57.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο για τους Τιτάνες καθώς ο Αξάς με μια πολύ ωραία κίνηση θα καταφέρει να βάλει το καλάθι και να κερδίσει και το φάουλ , η χαμένη βολή του όμως αλλά και το επιθετικό ριμπάουντ του Καλαθά θα δώσουν μια δεύτερη ευκαιρία την οποία και θα εκμεταλλευτεί ο Βασιλειάδης όπου με ένα mid range σουτ θα καταφέρει να κάνει το σκορ 4-0. Οι Avispas δεν θα μείνουν με σταυρωμένα χέρια και με πολύ ωραίες επιλογές στην επίθεση σε συνδυασμό με το όμορφο passing game θα μπορέσουν στο τέλος την περιόδου να ισοφαρίσουν το ματς. Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα θα πέσει αρκετά καθώς οι βιαστικές επιθέσεις αλλά και τα αρκετά χαμένα σουτ θα οδηγήσουν σε πολύ χαμηλό επιμέρους σκορ. Οι Avispas κυρίως με τον Σοιλεμεζίδη θα μπορέσουν να πάρουν μια μικρή διαφορά την οποία όμως οι Τιτάνες θα καλύψουν και έτσι το ημίχρονο θα λήξει με σκορ 28-28.

Στην τρίτη περίοδο όμως παρά τα πολλά άστοχα σουτ και των δύο ομάδων οι Τιτάνες θα καταφέρουν χάρης στην αποφασιστικότητα τους αλλά και το πάθος τους να τρέξουν αρκετές φορές το γήπεδο και να πετύχουν σημαντικά καλάθια κυρίως με τον Βασιλειάδη , ο οποίος στο τέλος του δεκαλέπτου θα δώσει και μια μικρή διαφορά στην ομάδα του αυτή των 3 πόντων. Έτσι το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία περίοδο στην ο οποία οι Avispas θα πετύχουν μόλις 6 πόντους κάτι που οι φιλοξενούμενοι και συγκεκριμένα ο Αξάς εκμεταλλεύτηκαν και έτσι κατάφεραν να φύγουν με αυτή την πολύ σημαντική νίκη με τελικό σκορ 46-57.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μάκης Βασιλειάδης ο οποίος άγγιξε το double double βάζοντας 14 πόντους και μαζεύοντας 7 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Avispas άξιος αναφοράς είναι ο Νίκος Σοιλεμεζίδης ο οποίος πέτυχε double double με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Thessaloniki Avispas: Τζιτζάλης 6 , Ιακωβίδης 2 , Σοιλεμεζίδης 17 , Καλοβέρος 2 , Κώστας 2 , Χατζηιωαννίδης 13 , Χουρδάκης 4

Salonica Titans: Τσουφλίδης 12 (2) , Λάππας , Καλογήρου 4 , Σαρασίτης , Αλειφτήρας , Τράκας 6 (1) , Βασιλειάδης 14 , Νούτσιας , Καλαθάς 4 , Αξάς 17