08/01/2024
Athens Bucks 10 22 8 14 - 54 -
Run & Gun B.C 24 17 17 18 - 76 -

Έκαναν εύκολα τη δουλειά οι Run & Gun!

Πιο εύκολα απ’ όσο περίμεναν και οι ίδιοι ήρθε η νίκη για τους Run & Gun, οι οποίοι το βράδυ της Δευτέρας 8 Ιανουαρίου επικράτησαν 54-76 επί των Athens Bucks στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Development League. Έτσι οι Run & Gun έδωσαν συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη νίκη τους και 12η συνολικά (12-2). Από την άλλη, οι Athens Bucks για 3η σερί αγωνιστική δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και έπεσαν στο 5-9.

Από το ξεκίνημα του ματς οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα και δεν το έχασαν μέχρι το φινάλε. Ο Μποτώνης έδειξε τις προθέσεις του από νωρίς και βοήθησε ώστε οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν στο 4-15. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν μπει καλά στο ματς, με τον Αποστολόπουλο κυρίως να δίνει λύσεις επιθετικά και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Run & Gun να έχουν στα χέρια τους μία διαφορά 14 πόντων (10-24).

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Τρίμμη να μπαίνει δυνατά κι αυτός στην εξίσωση και το σκορ να πηγαίνει στο 22-36. Ο Φωτεινός ήταν ο παίκτης που προσπαθούσε να βγάλει αντίδραση για τους γηπεδούχους, βρίσκοντας σκορ και πίσω από τα 6,75. Τελικά στο φινάλε της δεύτερης περιόδου οι Bucks κατάφεραν να ρίξουν την απόσταση σε μονοψήφιο ξανά, με το σκορ να δείχνει 32-41.

Δανιάς και Περικός μείωσαν στους 7 πόντους (36-43), όμως άμεσα οι Run & Gun αντέδρασαν και ξέφυγαν πάλι. Ο Δημητρόπουλος ανέλαβε δράση στο σημείο εκείνο και σε συνεργασία με τον Νούκε πήγαν την ομάδα τους στο 36-53, με ένα σερί 0-10. Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά την ψυχολογία με το μέρος τους και τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 40-58.

Οι Run & Gun κράτησαν τον καλό ρυθμό τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ οι προσπάθειες τους επιθετικά είχαν αποτέλεσμα και κάπως έτσι έφτασαν στο 45-69. Οι Athens Bucks από την πλευρά τους πλέον έβλεπαν πως έπρεπε να γίνει ένα… θαύμα για να αλλάξει η κατάσταση και τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Το τελικό σκορ έγραψε 54-76 και οι Run & Gun πανηγύρισαν μία σημαντική νίκη στη φετινή σεζόν.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Μποτώνης με 30 πόντους, 2 ασίστ και 15 ριμπάουντ. Από τους Athens Bucks ξεχώρισε ο Βασίλης Φωτεινός με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι Athens Bucks είχαν 13/36 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 10/23 βολές, 38 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 20 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Run & Gun μέτρησαν 19/45 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 14/20 βολές, 47 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 13 κλεψίματα, 10 λάθη και 3 μπλοκ.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αποστολόπουλος 12(4ρ.), Βερώνης 3(3ρ.), Γκορίτσας, Δανιάς 3(6ρ.), Λυραντωνάκης, Περικός 3(1ρ.), Σπυριδώνης 8(4ρ.), Φωτεινός 17(6ρ.), Χριστόπουλος 2(2ρ.)

Run & Gun (Μπέλλος): Αρχοντόπουλος, Βέργης 6(1ρ.), Γεώργας 2(5ρ.), Δημητρόπουλος 11(8ρ.), Θεοχαρίδης, Καλλιάρας 3(5ρ.), Μπέλλος, Μποτώνης 30(15ρ.), Νούκε 7(4ρ.), Παντελάκης 6(8ρ.), Τρίμμης 11

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Run & Gun δεν έδειξαν να απειλούνται σε κανένα σημείο του ματς.