21/03/2024
Athens Pistols 11 25 16 14 - 66 -
Thunder 8 19 18 18 - 63 -

Έκαναν το καθήκον τους οι Pistols!

Πήραν τη νίκη που έπρεπε να πάρουν οι Pistols απέναντι στη Thunder με σκορ 66-63 και τώρα περιμένουν το... δώρο των Aladalon, καθώς με νίκη τους απέναντι στους Titans, οι Athens Pistols παραμένουν στην κατηγορία!

Αυτό που ήταν ξεκάθαρο στην αρχή του αγώνα ήταν πως όσο και αν το ήθελαν οι Pistols, άλλο τόσο αγχωμένοι θα ήταν στο ξεκίνημα. Άστοχοι λοιπόν αν και καλύτεροι, με τον Καραγιώργη να δείχνει την ποιότητά του απέναντι στην εξαιρετική γραμμή ψηλών της Thunder. Απάντηση ήρθε από τον Ζαΐμη και τον Κλήμο οι οποίοι έβαλαν τους πρώτους τους πόντους στο παιχνίδι, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 11-8 για τους Athens Pistols. Η Thunder έδειξε μεγαλύτερη διάθεση στη συνέχεια του αγώνα, με τον Μαστορίδη αλλά και τον καταπληκτικό Τζούρτο (2) να αναλαμβάνουν το σκορ, με τον Κόκκαλη από την άλλη να κρατά τους Pistols με τη βοήθεια του Σαμουήλ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-27.

Η... ψυχάρα ο Κόκκαλης έδινε μυθικές μάχες με τον Κλήμο κάτω από τα δύο καλάθια, με ένα τρίποντο του Καρνάβα να πηγαίνει τη διαφορά σε διψήφιο (43-31) κοντά στα μέσα της περιόδου. Ο Γεωργίου μείωσε, ήταν μέσα σε κάθε φάση των φιλοξενούμενων και συνέβαλε στη μείωση του σκορ στο 48-40, με τους Pistols όμως να κρατούν το υπέρ τους μομέντουμ και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο υπέρ τους 52-45, έχοντας πλέον ακόμα 10 λεπτά για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα που ήθελαν τόσο πολύ! Το κατάφεραν και μάλιστα με... στυλ, με τη Thunder να προσπαθεί να το γυρίσει αλλά να μην τα καταφέρνει, με το τελικό 66-63 να δίνει... ανάσα στο σύνολο του Πατρώνη, η οποία περιμένει "δώρο" από τους Aladalon!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λεωνίδας Καραγιώργης με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κλήμος με 23 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 2 λάθη.

Athens Pistols (Πατρώνης): Νεγκρίν 3, Ανδρικόπουλος 2, Βρυώνης 3, Καραγιώργης 18, Καρνάβας 8, Κόκκαλης 17, Πατρώνης 7, Σαμουήλ 8.

Thunder (Ζαράνης): Αγγελόπουλος 2, Γεωργίου 14, Ζαΐμης 8, Ζαράνης, Κλήμος 23, Κούρτης 3, Μαστορίδης 4, Τζούρτος 9.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!