18/03/2023
Saint Pauli 9 12 14 13 - 48 -
Pink Flamingos 7 28 18 12 - 65 -

Έκαναν νέα ζημιά τα Φλαμίνγκος !

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Pink Flamingos επικράτησαν για δεύτερη φορά φέτος των Saint Pauli με 48-65, αναγκάζοντας παράλληλα την ομάδα του Κώστα Καραμπά στην 7η φετινή της ήττα. Το ματς διεξήχθη στα πλαίσια του 4ου ομίλου της Development League.

Σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο που οι ομάδες αναζητούσαν τα πατήματά τους, οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι, σκοράροντας με τους Λεμονίδη (7π.) και Σαρρή (2π.), ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν Γκαλά (4π.) και Λαμπρινό (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-7.

Στη συνέχεια τα Flamingos ανέβασαν κατακόρυφα τα ποσοστά τους, βρίσκοντας ρυθμό και ψυχολογία και διανύοντας ένα εξαιρετικά παραγωγικό διάστημα με πρωταγωνιστές τους Ζαχαρόπουλο (12π.), Γκαλά (7π.), Αντωνόπουλο (5π.) και Χρονόπουλο (4π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Saint Pauli έμειναν πίσω, παρά την προσπάθεια των Καραμούλα (5π.), Καραμπά (2π.), Κονταρίδη (2π.) και Πιτένη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 35-53.

Μετά την ανάπαυλα το ματς έλαβε μια ισορροπημένη μορφή, με τα Flamingos να διατηρούν προβάδισμα και μομέντουμ, βασιζόμενα επιθετικά κυρίως στο δίδυμο Ζαχαρόπουλος (7π.) – Κουβάτης (7π.). Με Καραμούλα (6π.) και Πιτένη (6π.) να τραβούν το κουπί, οι Saint Pauli έμπαιναν στην 4η περίοδο από το -18. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπως και στο πρώτο, οι Saint Pauli επικράτησαν στο επιμέρους σκορ, βρίσκοντας λύσεις από τους Λεμονίδη (4π.), Τζοβάρα (3π.), Πιτένη (2π.) και Κονταρίδη (2π.). Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό, καθώς η ομάδα του Ζαχαρόπουλου διατήρησε σχετικά άνετα τη διψήφια διαφορά, εξασφαλίζοντας και τυπικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Saint Pauli είχαν 13/46 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Pink Flamingos είχαν 19/44 δίποντα, 7/24 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Γκαλάς με 16 πόντους και double-double, έχοντας 7/9 δίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Καραμούλας με 12 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα και 6/7 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Saint Pauli (Καραμπάς): Καραμούλας 12, Καραμπάς 3 (1), Κονταρίδης 4, Λεμονίδης 13 (1), Πιπένης 11 (2), Σαρρής 2, Τζοβάρας 3 (1).

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Αντωνόπουλος 14 (1), Γκαλάς 16, Ζαχαρόπουλος 19 (4), Καραμήτσος, Κουβάτης 7 (1), Λαμπρινός 5 (1), Χρονόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Το ξέσπασμα των Φλαμίνγκος στο τέλος του 1ου ημιχρόνου.