10/11/2023
Sepolia Sharks 14 15 22 32 - 83 -
Peristeri Trelleborg 8 9 13 20 - 50 -

Έκαναν «πάρτι» οι αήττητοι Sepolia Sharks!

Ακόμα μία αγωνιστική που πέρασε και το αήττητο των Sepolia Sharks παραμένει άθικτο. Οι «Καρχαρίες» αυτή τη φορά ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο της Peristeri Trelleborg, της οποίας επικράτησαν με το ευρύ 83-50. Οι γηπεδούχοι «ξεμπούκωσαν» πίσω από τα 6,75, πετυχαίνοντας 19 τρίποντα συνολικά και έτσι έφτασαν στην 6η συνεχόμενη νίκη τους (6-0). Οι φιλοξενούμενοι, έπειτα από την καλή πρεμιέρα τους, δεν μπορούν να… σηκώσουν κεφάλι και αυτή ήταν 5η σερί ήττα που τους έφερε στο 1-5.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ιδανικό ξεκίνημα και βρέθηκαν να προηγούνται με 10-0. Η Peristeri Trelleborg χρειάστηκε τρεισήμισι λεπτά παιχνιδιού για να φτάσει στο πρώτο της καλάθι δεν τον Λεβεντούρη, ωστόσο σιγά-σιγά η κατάσταση στην επίθεση της βελτιώθηκε και πλησίασε στο 11-8. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο τους Σταμάτη Σελεμενάκη ο οποίος διαμόρφωσε το 14-8.

Όπως στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Sepolia sharks μπήκαν με φόρα, με τους Σταμάτη Σελεμενάκη και Καντιώτη να πετυχαίνουν τρία σερί τρίποντα και να φτάνουν το σκορ πλέον στο 23-8. Για αρκετά λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν την ίδια δυσκολία στο κομμάτι της επίθεσης, ωστόσο βρήκαν ευκαιρία να φτιάξουν ένα σερί 0-9 και να πλησιάσουν στο 28-17. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τη διαφορά στους 12 πόντους, με το σκορ να δείχνει 29-17.

Καντιώτης και Σταμάτης Σελεμενάκης ήταν οι δύο πιο δραστήριοι παίκτες τον Sharks και εκείνοι οι οποίοι δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία των αντιπάλων τους, ενώ από την άλλη πλευρά Δρακόπουλος και Τυρός προσπαθούσαν να κρατήσουν τη διαφορά σε νορμάλ επίπεδα. Ο Μπαρτσώκας, όμως, ήταν καυτός πίσω από τα 6,75 και σε συνεργασία με τον Σταμάτη Σελεμενάκη κατάφεραν να φτάσουν την ομάδα τους στο +21, μιας και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 51-30.

Το… ρεσιτάλ τριπόντων συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και έπειτα από τα τρία σερί εύστοχα σουτ των Μπαρτσώκα και Σταμάτη Σελεμενάκη η απόσταση ξέφυγε στο +30 (60-30). Οι Sepolia Sharks ήξεραν πως πλέον είχαν καθαρίσει τη νίκη και έτσι το παιχνίδι στην συνέχεια έγινε κάπως πιο άναρχο. Η Perister Trelleborg γνώριζε πως δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι και συμβιβάστηκε με τη μοίρα της, με τους γηπεδούχους τελικά να φτάνουν στη νίκη με το ευρύ 83-50.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταμάτης Σελεμενάκης με 27 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 ριμπάουντ. Από την Peristeri Trelleborg ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Λεβεντούρης με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Sepolia Sharks είχαν 11/28 δίποντα, 19/44 τρίποντα, 4/11 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 23 ασίστ, 15 κλεψίματα και 11 λάθη. Η Peristeri Trelleborg μέτρησε 19/46 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 6/11 βολές, 45 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Επίσης έκανε 8 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Sepolia Sharks (Μακαρίτης): Λέσκος, Σελεμενάκης 4(8ρ.), Κορμανός 3(3ρ.), Μακαρίτης 10(6ρ.), Σελεμενάκης 27(7ρ.), Καντιώτης 15(7ρ.), Μπαρτσώκας 24(2ρ.)

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς 1(2ρ.), Τάτσης 2(2ρ.), Δρακόπουλος 9(3ρ.), Δαλέζος 2(9ρ.), Τύρος 13(13ρ.), Παύλου 3(1ρ.), Τσίντζας 2(1ρ.), Λεβεντούρης 15(10ρ.), Παλάσκας 3(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Τα 19 τρίποντα των Sepolia Sharks!