25/02/2024
Somalia Pirates 14 10 9 8 - 41 -
Πι Stoli α 16 19 21 18 - 74 -

Έκαναν party και επέστρεψαν εμφατικά στις νίκες τα Πι stoli a !

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά συγκεντρωμένες στην άμυνα, χωρίς καμία να μπορέσει να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Ρωμανός Ιωαννίδης ήταν πολύ κεφάτος στο πρώτο δεκάλεπτο και με 6 πόντους ήταν ο βασικός λόγος που οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 14-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έμειναν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού καθώς 5:28 πριν την ανάπαυλα, το σκορ ήταν ισόπαλο στο 18-18. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι, πάτησαν γκάζι στο δεύτερο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου και με τους Τζαβάρα και Κωνσταντινίδη σε μεγάλα κέφια, η διαφορά στο ημίχρονο ήταν στους 11 πόντους(24-35).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Στραβοπιεράκο και Γιαννοσπύρο να παίρνουν πρωτοβουλίες για την ομάδα τους. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, ήταν καλύτεροι, συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ, έβαλαν και άλλους παίχτες στην επιθετική εξίσωση, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 33-56 για τα Πι stoli a.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι δε χωράει ιδιαίτερης κριτικής, ο νικητής είχε κριθεί και το μόνο που περιμέναμε ήταν το τελικό σκορ. Λιόλιος και Σιούτης έκαναν ο,τι ήθελαν την άμυνα των πειρατών και με τις άμυνες και των δύο ομάδων να χαλαρώνουν ακόμα πιο πολύ, οι φιλοξενούμενοι πήραν μια εν τέλει εύκολη νίκη με 41-74.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κωνσταντινίδης Γιώργος με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.Πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Ντζόγιας Βαγγέλης με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Somalia Pirates:Βρούτσης 1, Γιαννοσπύρος Λ 11,Γιαννοσπύρος Τ 2, Καλφαγιάννης 2, Μιαούλης 5,Ντζόγιας 10,Σταματέας,Στραβοπιεράκος 10

Πι Stoli α : Βούλγαρης 2, Ιωαννίδης 14, Κεφαλιανός 9, Κωνσταντινίδης 15,Λιόλιος 11,Πλάκας,Σιούτης 14, Τζαβάρας 9

Τι μας άρεσε: Η επιθετική πολυφωνία των φιλοξενούμενων έχοντας 4 διψήφιους σκόρερ.