13/12/2021
Varnava Hawks 3 10 13 12 - 38 -
San Anargiri Sperms 12 11 20 18 - 61 -

Έκαναν περίπατο οι San Anargiri Sperms!

Το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, οι San Anargiri Sperms έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, πήραν την μάχη των ριμπάουντ και συνέχισαν τα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας άνετα με 38 – 61 των Varnava Hawks.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους , με τον Μπίλια μόνο να έχει βάλει ένα καλάθι. Στην συνέχεια οι Sperms ανέβασαν την απόδοσή τους και με 4 πόντους του Σερεβέτα και βοήθειες από Γαβριήλογλου, Συρανίδη και Αντωνίου , ξέφυγαν 3 – 12. Το μοναδικό καλάθι για τους Hawks, πέτυχε με τρίποντο ο Μιστριώτης.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο(10-11) μεταξύ των δύο ομάδων με την διαφορά να μένει υπέρ των Sperms. Ο Βαρκαράκης με 4 πόντους ξεχώρισε στην επίθεση των Χοκς , ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα , με έξι διαφορετικούς παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι(13-23).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Τασιούδη μπήκε με σκοπό να καθαρίσει μία ώρα αρχύτερα την υπόθεση νίκη. Ο Συρανίδης κατέβαζε το ένα ριμπάουντ μετά το αλλο , ο Μπίλιας με 6 πόντους έσερνε τον χορό στην επίθεση και με άξιους συμπαραστάτες του Χουρσόγλου με 4 και Αντωνίου με τρίποντο, ανέβαζαν συνεχώς την διαφορά. Για τους Χοκς , μακράν καλύτερος και πιο εύατοχος παίκτης ήταν ο Μιστριώτης με 10 πόντους(26-43).

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην τέταρτη περίοδο και με τρίποντο του Αντωνίου και βοήθειες από Ρεγγούζα, Συρανίδη και Χουρσόγλου έκαναν το σκορ 26 – 52. Στα 5 λεπτά που απέμεναν για την λήξη του ματς , Βελιτζέλος με 8 πόντους, Αλ. Παπαδόπουλος και Αν. Παπαδόπουλος σκόραραν για τους γηπεδούχους, ενώ την νίκη των Sperms, υπέγραψαν Ρεγγούζας με 5 και Συρανίδης με 4 πόντους αντίστοιχα(38-61).

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Χριστόφορος Συρανίδης με 12 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μιστριώτης με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Hawks είχαν 10 / 35 δίποντα, 5 / 27 τρίποντα, 3 / 4 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Οι Sperms είχαν 23 / 56 δίποντα, 3 / 14 τρίποντα, 6 / 24 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Varnava Hawks( Μπαρούνης): Βελιτζέλος 8, Βαρκαράκης 4(10ρ.), Αλ. Παπαδόπουλος 2(6ρ.)Μπαρούνης 2(8ρ.), Ψωμαδάκης 5, Δρανδάκης 4, Μιστριώτης 13, Αν. Παπαδόπουλος 2.

San Anargiri Sperms(Στεργιούδης): Αντωνίου 12, Μπίλιας 11(9ρ.), Συρανίδης 12(17ρ.), Χουρσόγλου 7, Σερεβέτας 8, Γαβριήλογλου 4, Ρεγγούζας 7(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική άμυνα των Sperms και κάποιες ωραίες φάσεις στην επίθεση.