12/07/2021
Most Wanted 6 12 15 21 - 54 -
Intercity BC 3 11 9 13 - 36 -

Έκαναν σεφτέ και αποχαιρέτησαν οι Most Wanted!

Με νίκη αποχαιρέτησαν το Summer League οι Most Wanted που κέρδισαν στο κλειστό του Κολωνού την Intercity με 54-36.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το σκορ ήταν ιδιαίτερα χαμηλό με τις δύο ομάδες να μην μπορούν με τίποτα να βρουν λύση στο αντίπαλο καλάθι. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 6-3 που ήταν το σκορ της περιόδου, υπέρ των Most Wanted. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 4 πόντους σημείωσε ο Δημήτρης Κουσάκης. Για την Intercity 2 πόντους έβαλε ο Φιλίνης και 1 ο Νικολάου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν και κατάφεραν να σκοράρουν με μεγαλύτερη συνέπεια. Οι Most Wanted, έτρεξαν ένα επιμέρους 12-11 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 18-14. Νικολάου από την μία με 4 και Αντωνίου από την άλλη με επίσης 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η κυριαρχία των Most Wanted συνεχίστηκε. Η ομάδα του Καραμασιώτη έβγαζε ωραίες φάσεις στην επίθεση και κατάφερε να μην απειληθεί καθόλου από τον αντίπαλο της. Ο Κουσάκης ήταν σε καλή κατάσταση και σημείωσε ακόμα 8 πόντους. Για την Intercity, 5 πόντους έβαλε ο Μιχάλης Αντωνίου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Most Wanted κυριάρχησαν και κατάφεραν να φτάσουν σε μία άνετη νίκη με 54-36 αποχαιρετώντας το Summer με θετικό αποτέλεσμα αφήνοντας παράλληλα υποσχέσεις για το χειμερινό πρωτάθλημα. Η Intercity, πάλεψε, αλλά πλήρωσε σημαντικές της απουσίες.

Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Δημήτρης Κουσάκης με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και 4 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γεωργακόπουλος με 3 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 21/69 εντός πεδιάς, 8/26 τρίποντα και 4/12 βολές. Πήραν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 5 τάπες. Από την άλλη, η Intercity είχε 14/61 εντός πεδιάς, 2/11 τρίποντα και 6/15 βολές. Πήρε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα, έκανε 22 λάθη και 2 τάπες.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Νικολάου Ν 3, Καραμασιώτης 13, Κουσάκης 21, Πίκουλης 6, Μιτζέλος 2, Ντάνασης 4, Νικολάου Η 5.

Intercity (Φιλήνης): Παπασημινός 2, Φιλίνης 4, Ριγόπουλος, Σταυρόπουλος 2, Γεωργακόπουλος 3, Νικολάου 10, Αντωνίου 9, Σπαής 6.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Wanted στο τέταρτο δεκάλεπτο!