31/10/2019
Aladalon 29 8 25 19 - 81 -
Skroutz 4 10 10 9 - 33 -

Έκαναν σεφτέ οι Aladalon!

Την πρώτη τους νίκη πήραν στον έβδομο όμιλο της D2-League οι Aladalon, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα της εξάδας του Skroutz με 81-33 στο κλειστό του Κολωνού.

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Aladalon στο παιχνίδι, καθώς με προσωπικό show του Σουβλέρη με 11 πόντους, 5 του Ιορδάνη Μιχαηλίδη, 4 του Βαγγέλη και τρίποντο του Παυλίδη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 25 πόντων, 29-4. Ο Μακρυγιώργος ήταν αυτός που βρήκε τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της συνάντησης, πετυχαίνοντας και τους 4 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο το Skroutz έλυσε το επιθετικό του πρόβλημα και με 6 πόντους του Παπαντώνη και δίποντα των Βελισσαρίου – Χρόνη, έφτασε τους 14 πόντους. Το συγκρότημα του Αθανασάκου διατήρησε εύκολα την διψήφια διαφορά ασφαλείας στο δεύτερο δεκάλεπτο, 37-14, με τον Σουβλέρη να πετυχαίνει ακόμη 4 πόντους, φτάνοντας έτσι τους 15!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Aladalon ανέβασαν εκ νέου στροφές και με δράστες τους Βαγγέλη (7π), Μελανοφρύδη (5π), Σουβλέρη (4π) και Αλέξανδρο Μιχαηλίδη (3π), έφτασαν στο +38, 62-24. Ο Παπαντώνης συνέχιζε να τραβάει το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων με ακόμη 6 πόντους, ενώ Λιούμης και Πουλής πρόσθεσαν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 62-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που περιμέναμε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Aladalon να επικρατούν με 81-33 , χάρη σε 6 πόντους του Βαγγέλη, 4 του Παυλίδη και τρίποντα των Διαμαντόπουλου – Αλέξανδρου Μιχαηλίδη. Για το Skroutz στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Παπαντώνης και Λιούμης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/6 βολές, 26/57 δίποντα και 9/24 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν μόλις 3 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/5 βολές, 14/48 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 23 λάθη.

Mvp των Aladalon ο Βαγγέλης με 17 πόντους, έχοντας 7/12 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για το Skroutz ο Πουλής με 4 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Aladalon (Αθανασάκος): Μιχαηλίδης Α. 6 (2), Διαμαντόπουλος 6 (2), Μιχαηλίδης Χ. 4, Αθανασάκος 2, Μιχαηλίδης Ι. 7, Σουβλέρης 19 (3), Τσοπανάκης 2, Μαυρίδης 2, Μελανοφρύδης 7, Βαγγέλης 17 (1), Παπαδόπουλος 2, Παυλίδης 7 (1)

Skroutz (Παπαντώνης): Πουλής 4, Μακρυγιώργος 4, Βελισσαρίου 2, Λιούμης 5, Παπαντώνης 16 (1), Χρόνης 2

Τι μας άρεσε: Τα εκρηκτικά διαστήματα των Aladalon κατά την διάρκεια του ματς!