05/11/2023
Lobsters BC 5 22 25 10 - 62 -
Aballiers 17 13 15 15 - 60 -

Έκαναν σεφτέ οι "Αστακοί"!

Οι Lobsters επέστρεψαν στον δρόμο των επιτυχιών μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική της Evolution League κέρδισαν με σκορ 62-60 τους Aballiers.
 Καλό ξεκίνημα είχαν οι Aballiers στον αγώνα αναγκάζοντας τους Lobsters σε πολλά λάθη με τους Σωτήρη Θ. και Βέρνικο να συμβάλλουν στην επίθεση με 7 πόντους έκαστος, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 5-17. Από την άλλη μεριά μόνο 5 πόντους σημείωσαν οι γηπεδούχοι, χάρη στον Αποστολάκο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Lobsters κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο, καθώς ο Αποστολάκος σημείωσε 5 πόντους παρέα με τον Τρικαλιώτη με 4 τρίποντα, γύρισαν τον αγώνα και μείωσαν στους 3 πόντους, 27-30.  Οι Aballiers δεν αγχώθηκαν και με το buzzer beater του Σωτήρη Θάνου, είδαν την ομάδα τους να πηγαίνει στα αποδυτήρια βρισκόμενη μπροστά στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο  ο αγώνας παρέμεινε ανοικτός  με τις δύο ομάδες να ανταγωνίζονται για κάθε πόντο. Οι Lobsters διατήρησαν μια σημαντική διαφορά με τον Αποστολάκο να είναι ο μόνιμος κίνδυνος για τους φιλοξενούμενους, αφού πρόσθεσε άλλους 7 πόντους για τον ίδιο και την ομάδα του. Οι Aballiers είχαν το πιο δύσκολο δεκάλεπτο, καθώς δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν την πίεση των γηπεδούχων και με πολλά λάθη, έβλεπαν να απομακρύνεται η νίκη από τα χέρια τους. Λήξη τρίτου δεκαλέπτου 52-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Lobsters κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να εξασφαλίσουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με σκορ 62-60.  Η άμυνά τους ήταν αποφασιστική, και η απόδοσή τους στην επίθεση βοήθησε στην επίτευξη αυτής της επιτυχίας.

Οι Lobsters είχαν 5/10 βολές, 12/26 δίποντα και 11/38 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/12 βολές, 19/37 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6φορές, έκαναν 10 λάθη.

Betsson mvp των Lobsters ο Αποστολάκος με 23 πόντους ,12 ριμπάουντ,  3 ασίστ, 1 κλεψίμο 1 λάθος και 1 κόψιμο, ενώ για τους Aballiers ο Βερνίκος με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Lobsters (Αποστολάκος): Αποστολάκος 23, Δελαλής 6, Μπάρλας 3, Μπενιουδάκης 15, Τρικαλιώτης 15

Aballiers (Βερνίκος): Βερνίκος 15, Θ. Σωτήριος 20, Θ. Νικόλαος, Κρητικός 11, Λιακόπουλος 2, Μανώλης 6, Ματζουρίδης 6