01/07/2021
Bobeeres 19 9 14 15 - 57 -
Golden Steak Warriors 19 17 14 13 - 63 -

Έκαναν σεφτέ οι Golden Steak Warriors!

Την πρώτη τους νίκη στο Summer League της Master πήραν οι Golden Steak Warriors, που επιβλήθηκαν με 63-57 κόντρα στους Bobeeres στο Basketaki Arena!

Από την πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν αρκετά γρήγορο με τις δύο ομάδες να παίζουν ωραίο μπάσκετ. Καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με το 19-19 να είναι το σκορ της περιόδου. Χατζηγιάννης από την μία με 9 πόντους και Αντωνόπουλος από την άλλη με 10, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και με τον Γιώργο Σαράντη να σημειώνει 6 πόντους έτρεξαν ένα επιμέρους 17-9 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 36-28. Για τους «πράσινους» από 3 πόντους έβαλαν οι Σακελλαράκης και Αντωνόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε. Το ματς πήγε στην δύναμη. Το σκορ έμεινε χαμηλά, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από 14 πόντους. Η περίοδος έκλεισε στο 50-42 για την ομάδα του Μπαλατσούρα. Ο Αλέξανδρος Χατζηγιάννης, σε αυτό το διάστημα σημείωσε 7 πόντους, ενώ ο Σακελλαράκης 6.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Golden Steak Warriors άντεξαν στην πίεση που άσκησαν οι Bobeeres και πήραν τελικά την νίκη με 63-57, κάνοντας τον ρεκόρ τους στον όμιλο στο 1-1. Από την άλλη, η ομάδα του Τσίτουρα συνεχίζει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, πληρώνοντας τις αρκετές της απουσίες.

MVP Hall Of Brands της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Αλέξανδρος Χατζηγιάννης με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τίμος Σακελλαράκης με 23 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά οι Bobeeres είχαν 22/64 εντός πεδιάς, 3/16 τρίποντα και 10/19 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι Golden Steak Warriors είχαν 24/74 εντός πεδιάς, 7/32 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 4 λάθη και 2 τάπες.

Bobeeres (Τσίτουρας): Ξουράφης 4, Μπερντέλης 2, Σακελλαράκης 23, Αντωνόπουλος 16, Αρβανιτέλλης, Ρίπης 12, Αγγελακόπουλος.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Πατρινός 10, Λαμπρόπουλος 7, Σαράντης 6, Χατζηγιάννης 29, Αντωνόπουλος 7, Μπαλατσούρας, Μητρόπουλος 4.

Tι μας άρεσε: H εμφάνιση του Χατζηγιάννη!