27/03/2023
Net Reapers 28 23 9 5 - 65 -
Ball Don't Lie 13 11 17 15 - 56 -

Κράτησαν την διαφορά και έκαναν «σεφτέ» οι Net Reapers

Την παρθενική τους νίκη στο πρωτάθλημα της Master League πέτυχαν οι Net Reapers, οι οποίοι μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι επικράτησαν των Ball Don' t Lie (65-56). Το νεανικό σύνολο των «νερατζούρι» εκμεταλλεύτηκε το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο έχτισε τεράστιες διαφορές, με τους BDL να κάνουν μεγάλη προσπάθεια στο Β' μέρος, αλλά να μην φτάνουν στην πολυπόθητη ανατροπή.

Oι Net Reapers ξεκίνησαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και επέβαλλαν την κυριαρχία από τα πρώτα λεπτά και με ηγέτη τον Ραφαήλ Μίχο έχτισαν από πολύ νωρίς διψήφιες διαφορές. Ορμώμενοι από την εντυπωσιακή τους επίθεση, προηγήθηκαν με 28-13, στέλνοντας από νωρίς μήνυμα στους BDL πως θα έχουν δύσκολο έργο.

Ο «εφιάλτης» των Ball Don't Lie συνεχίστηκε και στο Β' δεκάλεπτο, με τους Net Reapers να εξακολουθούν να κάνουν...πάρτι επιθετικά και να στέλνουν την διαφορά στα ύψη. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 51-24 και όλα έδειχναν πως το ματς έχει...τελειώσει πρόωρα.

Παρ' όλα αυτά, οι Ball Don't Lie δεν παράτησαν το ματς και κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια, φτάνοντας κοντά σε μια από τις επικότερες ανατροπές στην ιστορία της διοργάνωσης. Η αρχή έγινε στο Γ' δεκάλεπτο, εκεί όπου οι BDL μάζεψαν την διαφορά, δείχνοντας πως στο Α' μέρος αδίκησαν τους εαυτούς τους (60-41).

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και στην Δ' περίοδο, εκεί όπου η ομάδα του Ντίνου Μπέλλα κατόρθωσε να μειώσει μέχρι τους 6 (62-56). Εκεί, η κούραση και οι κακές επιλογές στην επίθεση έπαιξαν ρόλο, με τους Net Reapers να γλιτώνουν το...κάζο και να φτάνουν τελικά σε ένα πολύτιμο ροζ φύλλο (65-56).

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ραφαήλ Μίχος 29 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους ηττημένους, κορυφαίος ήταν ο Αγησίλαος Ανδρουτσόπουλος, με 23 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Net Reapers: Ανδρουτσόπουλος 1, Βελγάκης 2, Κοκορόπουλος 3, Μίχος 29, Σαπουνάς 4, Στιβακτάκης 8, Τάκης 8, Τζανής Μ. 7, Τζανής Χρ. 3

Ball Don't Lie: Ανδρουτσόπουλος 23, Βαγενάς, Γασπαράτος 13, Μαθιουδάκης 3, Μπέρτσος 13, Πουλουπάτης 2, Χαριτωνίδης 2