27/10/2020
Slam Drunkers 8 25 20 12 - 65 -
Αμφιδέξιοι 15 15 18 15 - 63 -

Έκαναν σεφτέ οι Slam Drunkers!

Οι Slam Drunkers, πανηγύρισαν την πρώτη τους φετινή νίκη στην Master League, αφού κέρδισαν δύσκολα τους Αμφιδέξιους με 65-63 στο Basketaki Arena.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Αμφιδέξιοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τον Γιάννη Στουρνάρα να σημειώνει 6 πόντους με 2 τρίποντα προηγήθηκαν με 15-8  με το τέλος της περιόδου. Για τους  Slam Drunkers, 6 πόντους σημείωσε ο Χάρης Κουντούρης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Κυράτσης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι Slam Drunkers, με τον Κοντογιάννη να σημειώνει 11 πόντους, έτρεξαν ένα επιμέρους 25-15 και προηγήθηκαν με 33-30 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 4 πόντους έβαλε ο Γιάννος  Κούδας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν αρκετές λύσεις στο σκοράρισμα. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 53-48 υπέρ των Slam Drunkers. Κουντούρης από την μία με 10 πόντους και Κλάδης από την άλλη με 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι με την ομάδα του Καραγεώργου να συνεχίζει να έχει τα ηνία της αναμέτρησης και να παίρνει στο τέλος την νίκη με 65-63, με τον Χάρη Κουντούρη να είναι «λεφτά στην τράπεζα» για την ομάδα του. Για τους Αμφιδέξιους, πάλευε ο Κούδας στην επίθεση.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Χάρης Κουντούρης με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους  ξεχώρισε ο Γιώργος Τζαβέλλας με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι Slam Drunkers είχαν 26/63 εντός πεδιάς, 7/27 τρίποντα και 6/15 βολές. Πήραν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν  9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και  1 τάπα. Από την άλλη, οι Αμφιδέξιοι είχαν 28/54 εντός πεδιάς, 6/18 τρίποντα και 1/8 βολές. Μάζεψαν 32 «σκουπίδια», μοίρασαν  9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 3 τάπες.

Slam Drunkers (Καραγεώργος): Κανάκης, Κουντούρης 28, Κοντογιάννης 15, Σιμόπουλος, Παπαδόπουλος 5, Κυράτσης 17, Μπίτσικας, Καραγεώργος.

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Φωτόπουλος 12, Στουρνάρας 12, Τζαβέλλας 12, Γκατζιώρας 4, Κλαδής 13, Κούδας 10.

Τι μας άρεσε:  Ήταν ένα χορταστικό ματς, που τα είχε όλα!