02/11/2022
Hellenic Energy 14 11 20 14 - 59 -
Ερυθρός Σταυρός 7 14 5 16 - 42 -

Έκαναν σεφτέ τα ΕΛ.ΠΕ!

Την πρώτη τους νίκη στην Evolution έκαναν τα ΕΛ.ΠΕ αφού επικράτησαν του Ερυθρού Σταυρού στο ΓΣΠ με 59-42.

Εξαιρετικά ξεκίνησαν το παιχνίδι τα ΕΛ.ΠΕ αφού προηγήθηκαν στο τέλος του δεκαλέπτου με 14-7 χάρη στα δίποντα των Σπετσιέρη, Προκοπίδη και τρίποντα του Καπρέτσου. Οι γηπεδούχοι που έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους, ξεκίνησαν αρκετά νωχελικά, σημειώνοντας μόλις 7 πόντους με τους Κουτουζή, Παπαδόπουλο και Γαϊτάνη.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κουτουζή, ο Ερυθρός Σταυρός κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση ισοφαρίζοντας σε 16-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο, δίνοντας παράλληλα νέο ενδιαφέρον στο ματς. Τα ΕΛ.ΠΕ ύστερα από το time out που κάλεσαν εσπευσμένα κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και με καλάθια των Διακουμή και Προκοπίδη, διαμόρφωσαν το υπέρ τους 25-21, ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Μια επανάληψη του πρώτου δεκαλέπτου παρακολουθήσαμε στην επανάληψη, με τους τυπικά γηπεδούχους να μπαίνουν με το... μαχαίρι στα δόντια, να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 20-5 και να εκτοξεύουν την διαφορά στο +19 (45-26), χάρη στα καλάθια των Διακουμή, Γιαννίμπα και Σπετσιέρη. Κάκιστη ήταν η εικόνα των φιλοξενούμενων, καθώς παρουσίασαν πολλά αμυντικά προβλήματα, ενώ στην επίθεση τους έμεινε πολλές φορές η μπάλα στα χέρια.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο δεκάλεπτο, αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και δοκίμασαν διάφορα συστήματα εν όψει συνέχειας. Ο Ερυθρός Σταυρός παρουσιάστηκε καλύτερος, με τους Κουτουζή, Γαϊτάνη και Ασημομύτη να κάνουν την διαφορά, όμως τα πάντα είχαν πάρει τον δρόμο τους. Τα ΕΛ.ΠΕ έχοντας πολυφωνία στην επίθεση σημείωσαν 14 πόντους και έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 59-42.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Προκοπίδης με double double και 18 πόντους (5/16 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/55 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και εδωσαν 21 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/38 δίποντα, 2/24 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

ΕΛ.ΠΕ: Καπρέτσος 3 (1), Γιαννίμπας 7 (2), Προκοπίδης 18 (1), Θεάκος 4, Διακουμής 15 (3), Κυπραίος

Ερυθρός Σταυρός: Παπαδόπουλος 9 (1), Γαϊτάνης 10, Κεραμίδας 2, Κουτουζής 19 (1), Πάντζαλης, Ασημομύτης 2

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των νικητών. Έπαιξαν όμορφο μπάσκετ, πήραν μια διαφορά ασφαλείας και ουσιαστικά "κλείδωσαν" τη νίκη.