21/03/2022
ΔΣΑ 15 15 17 16 - 63 -
Agrinio Tutors 18 25 16 12 - 71 -

Έκαναν τα εύκολα δύσκολα οι Tutors!

Τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Agrinio Tutors με το Οι Tutors πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση για τρία δεκάλεπτα, όμως στο τελευταίο αιφνιδιάστηκαν από την αντεπίθεση του ΔΣΑ κρατώντας όμως τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι με 5 πόντους του Γκρίζη προηγήθηκαν στο ξεκίνημα, όμως με σερί 9 – 0 οι Tutors πήραν κεφάλι στο σκορ κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 3 πόντων.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 7 – 0 πήραν διψήφια διαφορά. Ο ΔΣΑ αντέδρασε και με δικό του σερί 7 – 0 μείωσε στους 3, όμως οι Tutors με 10 αναπάντητους πόντους έστειλαν τη διαφορά στο

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Tutors ανέβασαν τη διαφορά στους 17 πόντους και οι γηπεδούχοι με μικρό σερί 5 – 0 μείωσαν στους 12 στο 30ο λεπτό.

Bwetsson MVP της αναμέτρησης και πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Στραβοδήμος με 26 πόντους. Ο Καρέτσος βοήθησε οργανωτικά και στο σκοράρισμα, ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία των Αργύρη και Λιάγκα κυρίως στον τομέα των κρίσιμων ριμπάουντ.

Γκρίζης και Έξαρχος αγωνίστηκαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και οδήγησαν επιθετικά το ΔΣΑ πετυχαίνοντας 22 και 18 πόντους αντίστοιχα.

ΔΣΑ: Έξαρχος 18(4), Γκρίζης 22(2), Παρετσόγλου, Σαφαρίκας 12(2), Γουργουλέτης 3, Κυριλής, Ψάρρης 4, Παπαδημητρίου 4.

AGRINIO TUTORS: Βαρδουλάκης 3(1), Καρέτσος 17(4), Λιάγκας 6, Αργύρης 14, Στραβοδήμος

26(2), Φραγκούλης, Γιαννοκώστας 5(1).

Τι μας άρεσε. Σε μεγάλο διάστημα του αγώνα οι Tutors έτρεξαν και βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό με δημιουργία του Καρέτσου και εκτέλεση από τους Στραβοδήμο και Αργύρη.

Τι δε μας άρεσε. Στον απόλυτο αιφνιδιασμό του ΔΣΑ οι φιλοξενούμενοι έχασαν το καθαρό μυαλό και κόντεψαν να χαλάσουν όλη την καλή εικόνα που είχαν στα πρώτα τρία δεκάλεπτα.