05/11/2023
Πασοκlahoma City Thunder 16 8 17 16 - 57 -
Termites 10 11 14 13 - 48 -

Έκαναν τη δουλειά τους οι Πασόκοι!

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους οι Πασκοklahoma City Thunder που το βράδυ της Κυριακής 5 Νοεμβρίου νίκησαν τους Termites με 57-48. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση στις στιγμές που οι αντίπαλοί τους έδειχναν να απειλούν και έτσι έφτασαν στην 4η νίκη τους (4-3). Οι Termites η αλήθεια είναι πως δεν διανύουν την καλύτερη περίοδό τους, μιας και αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη ήττα τους, που έφερε το ρεκόρ στο 2-6.

Όσον αφορά το ματς, ο Μπιμπούδης μπήκε καλά και οι Termites προηγήθηκαν με 2-8. Οι γηπεδούχοι, όμως, βρήκαν τα πατήματά τους και η ανατροπή ήρθε, με τους Μπακογιάννη και Κεφαλόπουλο να αναλαμβάνουν δράση. Οι Πασοκlahoma έφτιαξαν έτσι ένα σερί 12-0 και το σκορ πήγε στο 14-8. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους στο +6 (16-10).

Κοτσαμπασάκης και Λιακίδης ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο με το 20-10, με τους φιλοξενούμενους, από την άλλη, να χρειάζονται 4 λεπτά για να σκοράρουν το πρώτο τους καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο για το 20-11. Παζαρλόγλου και Μπιμπούδης έκαναν την προσπάθεια τους στο επιθετικό κομμάτι και τελικά οι Termites πλησίασαν στο -3, με το 24-21 να είναι το σκορ έπειτα από το πέρας του δεύτερου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Πασοκlahoma πήγαν ξανά την απόσταση στο +10(31-21). Αποστολόπουλος, Χατζητσομπάνης και Παζαρλόγλου έδωσαν ξανά το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να φτάσουν στο πόντο (32-31), αλλά οι γηπεδούχοι δεν τους έδωσαν πάτημα ώστε να διεκδικήσουν το προβάδισμα. Από τις προσπάθειες των Λιακίδη και Γνάτη οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν πάλι στους 6 πόντους καθώς το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 41-35.

Οι Πασοκlahoma City Thunder έδειξαν στο τέταρτο δεκάλεπτο πως δεν είχαν όρεξη να μπουν σε περιπέτειες. Ο Κεφαλόπουλος πήγε το σκορ στο 51-42, ενώ το καλάθι του Λιακίδη έγραψε το 53-42 σε ένα πολύ καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν πολύ καλά το προβάδισμά τους και τελικά έφτασαν στη νίκη με 57-48.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κεφαλόπουλος με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τους Termites ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπιμπούδης με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Πασοκlahoma City Thunder είχαν 21/41 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 6/10 βολές, 45 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Termites μέτρησαν 12/32 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 6/18 βολές, 33 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Επίσης είχαν 6 κλεψίματα, 9 λάθη και 5 μπλοκ.

Πασοκlahoma City Thunder (Κεφαλόπουλος): Γνάτης 8(7ρ.), Κεφαλόπουλος 20(10ρ.), Κοτσαμπασάκης 2(5ρ.), Λιακίδης 17(7ρ.), Λουκόπουλος, Μπακογιάννης 9(8ρ.), Συρίγος 1(4ρ.)

Termites (Αποστολόπουλος): Αποστολόπουλος 2(3ρ.), Μπιμπούδης 12(7ρ.), Παζαρλόγλου 9(3ρ.), Πολύδωρος 8(6ρ.), Σταματόπουλος 9(7ρ.), Χατζητσομπάνης 8(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των γηπεδούχων στις στιγμές που οι Termites πλησίασαν.