02/02/2024
Kourkoutes BC 9 19 15 17 - 60 -
Sun City Spurs 28 13 24 25 - 90 -

Έκαναν τη... δουλίτσα οι Spurs!

Ελεύθερος ο ρυθμός στην αναμέτρηση από τα πρώτα κιόλας λεπτά της, με τους Spurs να μπαίνουν απόλυτα συγκεντρωμένοι και να προηγούνται με 9-28 για πρώτο δεκάλεπτο, με Μαγγωνάκη, Κακλέα και Αφαλίδη να είναι όλα τα... λεφτά! Ο Λαδιάς με όμορφα καλάθια το πήρε επί προσωπικού και μείωσε αλλά χρειαζόταν άμεσα βοήθεια επιθετικά. Ο Μαρίνος ήταν αυτό που χρειαζόταν η γηπεδούχος ομάδα, με τον γκαρντ των "κόκκινων" να δίνει χέρι βοηθείας στον Λαδιά, τη διαφορά να πέφτει και το ημίχρονο να κλείνει στο 28-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Spurs ανέβασαν ξανά απόδοση, ο Σαλονικίδης, ο Κυπριανός και ο Μαγγωνάκης δεν ήθελαν να δουν την παρέα τους να δεχθεί περαιτέρω μείωση του σκορ, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβαίνει ξανά και ξανά, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 43-65 και τους Κουρκούτες να βλέπουν τον Τσάκωνα να παλεύει. Τραυματισμός του Λαδιά και ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τους Κουρκούτες οι οποίοι μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο πάλεψαν για τη μείωση του σκορ, με την αναμέτρηση να κλειδώνει στο 60-90.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Γκαβανόπουλος με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώργος Λαδιάς με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 24/58 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 3/14 βολές, 39 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/43 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 10/14 βολές, 45 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 κοψίματα, 2 λάθη.

Κουρκούτες (Τσάκωνας): Μαρίνος 4, Λαδιάς 22, Τσάκωνας 14, Λαγός 7, Ζήσης 5, Βεϊσάκης 8.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Κυπριανός 11, Σαλονικίδης 5, Κυριαζίδης 6, Μαγγωνάκης 21, Πάλλης 15, Αφαλίδης 12, Γκαβανόπουλος 15, Κακλέας 5.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!