28/02/2022
Kinglooney Tunes 12 8 17 1 - 38 -
Indians 9 14 19 16 - 58 -

Έκαναν την δουλειά οι Indians!

Την δέκατη πέμπτη νίκη τους στον πρώτο όμιλο της Development 2 League πήραν οι Indians που επικράτησαν των Kinglooney Tunes με 58-38 στο Basketaki Arena.

Αρκετά μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ. Οι Kinglooney Tunes, ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 12-9 με τους Μάγκο και Κασσάπα να βάζουν από 6 πόντους. Για τους Indians, 5 έβαλε ο Γιάννης Βασσάλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «Ινδιάνοι» αντέδρασαν. Με τον Γιάννη Βασσάλο να βάζει άλλους 7 πόντους και να φτάνει τους 12 συνολικά έτρεξαν ένα επιμέρους 14-8 σερί και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 23-20. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 5 πόντους έβαλε ο Κασσάπας.

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τους Indians να συνεχίζουν να έχουν τα ηνία του ματς, χωρίς ωστόσο να μπορούν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας. Ο Γιάννης Βασσάλος συνέχισε να παίζει μόνος στην επίθεση προσθέτοντας στο ενεργητικό του 10 πόντους φτάνοντας τους 22. Αντίπαλο δέος του ο Βασίλης Μάγκος με 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Το σκορ στο 30′ ήταν 41-37 για τους «Ινδιάνους».

Με ένα 4-0 σερί με τον Μητσάκο να σκοράρει οι Indians ανέβασαν την διαφορά τους στους 8, 45-37 6,39′ για το τέλος του ματς. Το σερί των φιλοξενούμενων αυξήθηκε, αφού οι «Ινδιαάνοι» πολιορκούσαν από μακριά και δεν είχαν δεχτεί καλάθι για 7,30′. Τελικά, η ομάδα του Ρόινα επικράτησε με 58-38 και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου!

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Βασσάλος με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Μάγκος με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά οι Indians είχαν 25/78 εντός πεδιάς, 6/28 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι Kinglooney Tunes είχαν 13/59 εντός πεδιάς, 5/24 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 3 τάπες.

Kinglooney Tunes (Βαχαβιώλος): Παπαθανάσης 4, Παπούλιας 4, Μάγκος 17, Πουλοκέφαλος, Κασάπας 13, Αλεξόπουλος, Βαχαβιώλος, Παυλής.

Indians (Ρόινας): Βασιλάκος 2, Μητσάκος 6, Μπακάλης 7, Μαμάκος 2, Κασιμάτης 9, Βασσάλος 25, Μηνάς 7, Σκενδέρογλου, Φαραός.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε για 40 λεπτά!

Τι δεν μας άρεσε: Κάποια νεύρα που υπήρξαν!