14/09/2021
Deportivo Faliro 12 7 10 4 - 33 -
Escapers 11 11 11 14 - 47 -

Έκαναν την έκπληξη οι Escapers!

Εκκωφαντικό ξεκίνημα στο Basketaki Cup έκαναν οι Escapers, που επιβλήθηκαν της Deportivo Coin με 47-33 στο κλειστό του Athens Sports Hall.
Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Το ματς ήταν κλειστό, ενώ το τέμπο χαμηλό. Η Deportivo Coin προηγήθηκε με 12-11, με τους Γάτσιο και Αναγνώστη να σημειώνουν από 4 πόντους. Για τους Escapers, 4 πόντους έβαλε ο Φράγκος, ενώ 3 πρόσθεσε ο Παρηγορής.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το χαμηλό τέμπο συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν ρυθμό. Οι Escapers, βελτίωσαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στην άμυνα, έτρεξαν ένα επιμέρους 11-7 σερί και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 22-19. Μπίμπας από την μία με 4 πόντους και Παρηγορής από την άλλη με 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξε τίποτα στο παιχνίδι. Η ομάδα της Κεφάλα, είχε βρει τον τρόπο να κρατά το προβάδισμά της και να μην απειλείται. Ο Μανούρης ήταν κυρίαρχος κάτω από τις δύο ρακέτες με 4 πόντους και… άπειρα ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα από το Φάληρο πάλευε ο Γάτσιος που σημείωσε 7 πόντους. Σκορ περιόδου, 33-29 για τους Escapers.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Deportivo δεν μπορούσε να βρει με τίποτα λύση στο πρόβλημα της επίθεσης, σκόραρε μόνο 4 πόντους και δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα από τους συγκινητικούς Escapers, που ξεκίνησαν με το δεξί στο Basketaki Cup, επικρατώντας με 47-33 πανηγυρίζοντας μία μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν έμπειρο αντίπαλο.
Hall Of Brands MVP ψηφίστηκε ο Παναγιώτης Μανούρης με 6 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 2 τάπες και για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μπίμπας με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.
Συνολικά η Deportivo Coin είχε 14/65 εντός πεδιάς, 2/19 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 19/79 εντός πεδιάς, 3/20 τρίποντα και 6/20 βολές. Πήραν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 3 τάπες.
Deportivo Coin (Μαρινάκης): Γιαννίμπας, Κώφφας, Κότσαλος, Κοντογιάννης 3, Γάτσιος 14, Μπίμπας 12, Μαρινάκης, Αναγνώστης 4.
Escapers (Κεφάλα): Τάγκας 2, Παρηγορής 11, Παπατσάνης 7, Σιώπκας 10, Μανούρης 6, Φράγκος 11.
Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Escapers κόντρα στο φαβορί του ομίλου!