14/02/2022
Spartans BC 7 15 7 5 - 35 -
Saint Pauli 9 5 13 8 - 36 -

Έκαναν την έκπληξη οι Saint Pauli !

Στο Κάρβουνο  για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Saint Pauli πέτυχαν τη τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα ,καθώς έκαμψαν την αντίσταση των Spartans με 34-35 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καλή ημέρα τους Κουλούρη και  Τσιχριτζής , καθώς βοήθησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες , μοίρασαν ασίστ και κυριάρχησαν στους αιθέρες  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 9 και 2 πόντους αντίστοιχα στο ενεργητικό τους .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα , 0-3 και 4-7 , οι γηπεδούχοι απάντησαν και έφεραν τον αγώνα στα ίσα , 7-7 , με τους Saint Pauli να επανακτούν τα ηνία στην αναμέτρηση ,καθώς έκλεισαν τη περίοδο στο συν δύο με σκορ 7-9  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κουλούρης με 5 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Γαλαριώτης είχε 3 .

Το δεύτερο κομμάτι του αγώνα  άνηκε στους Spartans , αφού οι παίκτες του κόουτς  Σάσσαρη με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα   πέρασαν μπροστά με έξι πόντους διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι , 18-12 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περίοδου να δείχνει το υπέρ τους 20-14   . Ο Κουλούρης πέτυχε 3 πόντους , ενώ 4 είχε ο Αμοργιανός  .

Στη τρίτη περίοδο ο Κόκκινος και η παρέα του μπήκαν με το μαχαίρι στο στόμα , αφού πίεσαν στην άμυνα ,έκλεψαν μπάλες ,  κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους  φέρνοντας την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία , 27-27 , με τους Spartans να κλείνουν εν τέλει τη περίοδο έχοντας προβάδισμα δύο πόντων 29-27  . Ο Κόκκινος  πέτυχε 5 πόντους , ενώ ο Αμοργιανός  είχε 4 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με τέσσερις πόντους διαφορά , 31-27, οι φιλοξενούμενοι έφεραν την αναμέτρηση στα ίσα , 32-32 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία και συνάμα παλικαρίσια νίκη για το πρωτάθλημα της Development 2 με 34-35  . Ο Κουλούρης πέτυχε 5 πόντους , ενώ οι Αμοργιανός και Μετζελόπουλος είχαν από 2 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Τσιχριτζής με 2 πόντους , 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ  , ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Μετζελόπουλος  είχε 12 πόντους , 11 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 2 κλεψίματα  .

Οι Saint Pauli  είχαν  8/28 δίποντα , 5/22 τρίποντα , 4/9 βολές , 38 ριμπάουντ , 6 ασίστ ,  8 κλεψίματα , 3 κοψίματα  και 23 λάθη , ενώ οι Spartans είχαν 10/33 δίποντα , 2/19 τρίποντα , 8/18 βολές , 30 ριμπάουντ , 7 ασίστ , 10 κλεψίματα  και 14 λάθη .

Spartans ( θ.Σάσσαρης): Γαλαριώτης 3 , Τσούμας 3 , Νικόλαος  Σάσσαρης 2 , Μεντζελόπουλος 12 , Παναγιώτης Σάσσαρης 1 , Αμοργιανός 12 , Ζαφειρόπουλος 1 .

Saint Pauli (Μπασούνας) : Καραμπάς 3 , Κόκκινος 7 , Δατσέρης 2 , Θεοδωρόπουλος 3 , Πανταζής 6 , Παπαγεωργίου 3 , Χρήστος Ματεντζόγλου , Κωνσταντίνος Ματεντζόγλου , Κουλούρης 9 , Τσιχριτζής 2  .

Τι μας άρεσε : Η παλικαρίσιος τρόπος  που κατέκτησαν τη νίκη οι Saint Pauli !