02/02/2023
Salo Nics 11 16 12 20 - 59 -
Remax Domino 16 11 18 11 - 56 -

Έκαναν την ανατροπή οι Salo Nics!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Remax Domino και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους απο το πρώτο λεπτό με τον Κάγκα να συνεργάζεται άψογα με τον Χουλιάρα και να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Salo Nics απάντησαν με τον Θωμά Τέντσο να πετυχαίνει μεγάλα καλάθια αλλά τα αρκετά λάθη κόστισαν στην ομάδα του με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 11-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους στην προσπάθεια τους να μειώσουν την διαφορά. Βελτίωσαν την αμυντική λειτουργεία τους και με τις τρίποντες βόμβες του Θωμά και Θανάση Τέντσου κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι. Οι Remax Domino δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις με συνέπεια στην επίθεση παρά τα καλάθια του Λάμπου. Το ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες στο 27-27.

Στην τρίτη περίοδο οι Remax Domino μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας και να κλειδώσουν την νίκη με τον Κάγκα και τον Γιαννόγλου να είναι ασταμάτητι στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Salo Nics απάντησαν με τα καλάθια του Στεργιόγλου και του Τάσσιου αλλά δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ με 39-45.

Κάπου εκεί γύρισε ο διακόπτης για τους Salo Nics. Με πιεστική άμυνα κατάφεραν να οδηγήσουν τους αντιπάλους τους σε κακές επιλογές και στην επίθεση ο Θωμάς και ο Θανάσης Τέντσος βγήκαν μπροστά για την ομάδα τους. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις επιθετικα και πλήρωσαν την αστοχία τους από την γραμμή του τριπόντου γνωρίζοντας την ήττα μεε το τελικό 59-56.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Θανάσης Τέντσος με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Θοδωρής Κάγκας με 19 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Salo Nics: Τσούγκας, Τάσσιος 4, Στεργιόγλου 6, Συνδικιώτης 2, Δημητριάδης, Κεπαπτσόγλου, Θωμάς Τέντσος 27(3), Θανάσης Τέντσος 20(5).

Remax Domino: Λάμπος 12(2), Κάγκας 19, Χουλιάρας 3, Σ. Ηλιάδης, Π. Ηλιάδης, Ζγέρας 9, Γιαννόγλου 13.

Τι μας άρεσε: Η υπερπροσπάθεια των Salo Nics να γυρίσουν το παιχνίδι.