04/04/2023
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 14 14 14 12 - 54 -
Salonica Titans 10 13 19 23 - 65 -

Έκαναν την ανατροπή οι Salonica Titans!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Νταμπούδη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντα το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Salonica Titans δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες του Βανδήρα και του Πούλιου διαμορφώνοντας το 14-10.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο καθώς οι Salonica Titans ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να πλησιάσουν με τον Αξά και τον Δελανδρέα να έχουν βρεί ρυθμό στην επίθεση, όμως οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Τοπαλίδη και του Ακριτόπουλου και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 28-23.

Στην τρίτη περίοδο ξεκίνησε η αντεπίθεση των Salonica Titans με τον Αξά, τον Δελανδρέα και τον Βανδήρα να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ απάντησαν με τα καλάθια του Φανουλά κι του Τοπαλίδη, όμως πλήρωσαν την χαλαρότητα στην άμυνα τους και έτσι είδαν την διαφορά που έχτισαν ως τώρα να χάνεται και η λήξη της περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 42-42.

Η αντεπίθεση των Salonica Titans συνεχιστηκε στην τέταρτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού και να παίρνουν το προβάδισμα με πλουραλισμό στην επίθεση. Οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και να γίνουν απειλητικοί σε κανένα σημείο της περιόδου και έτσι γνώρισαν την ήττα με το τελικό 54-65.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Αξάς με 13 πόντους, 21 ριμπάουντ και  ασσίστ.

Για τους Seattle SuperΨΩΝΙΑ ξεχώρισε ο Γιώργος Τοπαλίδης με 23 πόντους και 10 ριμπαόυντ.

Seattle SuperΨΩΝΙΑ: Ακριτόπουλος8(1), Ιωαννίδης, Φανουλάς 5, Νταμπούδης 18, Μουράτης, Τοπαλίδης 23(2).

Salonica Titans: Δελανδρέας 16, Καλογήρου 1, Σαρασίτης 4, Βανδήρας 18(3), Τσιβελεκίδης, Αξάς 13, Πούλιος 13.