16/09/2023
Black Mapa 11 8 10 14 - 43 -
Proboraptors 11 14 14 15 - 54 -

Έκαναν την αρχή οι «νεοφώτιστοι»!

Οι νεοφώτιστοι Proboraptors πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην Development 2 League στην πρεμιέρα τους κόντρα στους Black Mapa των οποίων επικράτησαν με 43-54. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καλύτερο πρόσωπο από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα, φτάνοντας τελικά σε μία νίκη που σίγουρα θα τους δώσει ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τον Ευάγγελος Γιανναράκη να ξεκινάει πολύ καλά το ματς για τους γηπεδούχους. Από την άλλη όμως και οι Proboraptors έβρισκαν τις λύσεις που ήθελαν επιθετικά, με το σκορ της πρώτης περιόδου να γράφει 11-11.

Βαλέντζης και Μουσούντας ανέλαβαν δράση στο δεύτερο δεκάλεπτο για να πάνε την ομάδα τους στο +5 (13-18), ενώ ο δεύτερος ήταν και εκείνος που έκανε την πιο σημαντική δουλειά κοντά στην αντίπαλη ρακέτα. Έτσι οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αποκτούν τον έλεγχο του παιχνιδιού και πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 19-25.

Η διψήφια διαφορά δεν άργησε να έρθει στο τρίτο δεκάλεπτο (19-29), καθώς οι Proboraptors έδειχναν να έχουν επιστρέψει πιο έτοιμοι έπειτα από τη διακοπή του ημιχρόνου. Λαζαρίδης, Κρητικός και Γιανναράκης προσπάθησαν να βελτιώσουν κάπως την κατάσταση, όμως οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν σημαντική απόσταση (29-39).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός άνοιξε αρκετά, αλλά το σκηνικό παρέμεινε ίδιο. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να περιορίσουν την επίθεση των αντιπάλων τους στο μεγαλύτερο διάστημα, ενώ τη στιγμή που πήγαν να κάνουν το «μπαμ» και πλησίασαν στο -6 (42-48), δεν είχαν κάτι παραπάνω να δώσουν ώστε να φτάσουν σε κάτι καλύτερο. Έτσι οι Proboraptors κράτησαν τα «ηνία» μέχρι το τέλος και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη με 43-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Ζερβόπουλος με 11 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ. Από τους Black Mapa εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Ευάγγελος Γιανναράκης με 20 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 15 ριμπάουντ.

Οι Black Mapa μέτρησαν 11/46 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 12/21 βολές, 40 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Επίσης, είχαν 9 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Proboraptors είχαν 15/41 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 15/24 βολές, 40 βολές, αλλά και 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Black Mapa (Ε. Γιανναράκης): Ε. Γιανναράκης 20(15ρ.), Ν. Γιανναράκης, Κάπουας 2(1ρ.), Καλογερόπουλος 4(2ρ.), Κρητικός 8(2ρ.), Λαζαρίδης 4(5ρ.), Μαλιγιάννης 3(5ρ.), Παπαναστασόπουλος 2(3ρ.), Συλαϊδής, Τόφαλος

Proboraptors (Βαλέντζης): Βαλέντζης 9(5ρ.), Ζερβόπουλος 11(5ρ.), Κατσιμίχας 3(9ρ.), Λουμάκος 5(4ρ.), Μουσούντας 17(8ρ.), Τραϊφόρος 9(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πόσο καλά στάθηκαν οι Proboraptors με μόλις έξι παίκτες.