29/10/2020
Houston Problems 9 15 7 18 - 44 -
Campeon Εθνικός Star 11 6 21 8 - 46 -

Έκαναν την διαφορά οι ψηλοί!

Ο Εθνικός Star με τους ψηλούς του(Τόλιας-Αργύρης) να κάνουν τη διαφορά στον αγώνα, έκανε το τρία στα τρία στον πρώτο όμιλο της D2 , επικρατώντας πολύ δύσκολα των αξιόμαχων στο πρώτο τους ματς φέτος Houston Problems με 49-46.

Οι Problems πήραν νωρίς προβάδισμα στο σκορ με Ελευθερίου, Καλπούζο και τρίποντο του Τσουραπά, όμως ο Εθνικός με δύο τρίποντα του Λάγιου και βοήθειες από Αργύρη και Ζουρίδη πήρε προβάδισμα με 7 – 11.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι ξαναπήραν προβάδισμα με Καλπούζο, Σταυρόπουλο, Τσιάγκο και Ελευθερίου να πετυχαίνουν από ένα καλάθι, για να έρθει ο Λάγιος με 6 προσωπικούς του πόντους να ισοφαρίσει 17– 17. Οι Houston Problems μέχρι την λήξη του ημιχρόνου έτρεξαν σερί 7 – 0 με τρίποντο του Καλπούζου και 4 πόντους του Ελευθερίου πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 24 – 17.

Ο Εθνικός ήταν εξαιρετικός στο τρίτο δεκάλεπτο. Δέχτηκε μόνο 7 πόντους από Ελευθερίου και Καλπούζο, ενώ στην επίθεση με τον Ζουρίδη πρωταγωνιστή με 8 πόντους και τους Τόλια(4), Αργύρη(4), Λάγιο(5) να δίνουν λύσεις ξέφυγε με 31 – 38.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Problems μείωσαν με Καλπούζο και Ελευθερίου, για να έρθουν Ζουρίδης, Σιαπάνης και Αργύρης να γράψουν το 35 – 44.Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εκπληκτικό come back με Ελευθερίου, Τσουραπά και Σταυρόπουλο(5), ισοφαρίζοντας 44 – 44 ένα λεπτό πριν από τη λήξη.!!Ο Τόλιας ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στο Εθνικό Star με δίποντο καθώς οι Problems αστόχησαν με Τσουραπά και Ελευθερίου στην λήξη του αγώνα. Τελικό σκορ 44 – 46.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Τόλιας με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ , 3 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γρηγόρης Ελευθερίου με 16 πόντους, 20 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι Problems είχαν 18/38 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 5/12 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 28 λάθη. Ο Εθνικός είχε 20/39 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 2/6 βολές, κατέβασε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 18 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Houston Problems (Σταυρόπουλος): Σταυρόπουλος 7 (9ρ.), Τσουραπάς 5, Καλπούζος 14, Τσιάγκος 2, Σπέντζος, Ελευθερίου 16 (20ρ.).

Εθνικός Star(Σιαπάνης): Λάγιος 17, Αργύρης 7 (9ρ.), Τόλιας 8 (14ρ.), Ζουρίδης 12(9 κλεψίματα!!), Σιαπάνης 2, Λάππας.

Τι μας άρεσε: Εκπληκτικό το κλίμα μεταξύ των παικτών και ωραίο φινάλε.