04/03/2022
Athens Bucks 8 6 14 11 - 39 -
Brazzerzz Beachterzz 10 15 17 11 - 53 -

Έκαναν την δουλειά οι Brazzerzz Beachterzz!

Την Πέμπτη το βράδυ 3 Μαρτίου στο Μενίδι, οι Brazzerzz Beachterzz χωρίς να ανεβάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης, δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν μία σημαντική νίκη απέναντι στους Athens Bucks με 39 – 53.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουνε σε χαμηλό τέμπο και τους Beachterzz να έχουν προβάδισμα με 8 – 10. Ζώταλης με τρίποντο και Χάλαρης , Δανιάς πέτυχαν από ένα καλάθι για τους Bucks, ενώ για τους προπορευόμενους ,ξεχώρισε ο Βγενόπουλος με 4 πόντους και από ένα καλάθι έβαλαν οι Δριβάκος και Τσίτουρας.

Οι Bucks είχαν χαμηλή συγκομιδή και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ζώταλη, Χάλαρη και Δανιά να βάζουν από ένα καλάθι. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Brazzerzz είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με μπροστάρη τον Ζώτο με 8 πόντους και τον Γεράκη να ακολουθεί με 4, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 14 – 25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν χορταστικό από πλευράς σκορ, με την διαφορά να ειναι στους 14 για τους Beachterzz . Ζώταλης με 9 και Χάλαρης με 5 πόντους αντίστοιχα κρατούσαν την επίθεση των γηπεδούχων, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Βγενόπουλος με 8 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση με τους Τσίτουρα με 6 και Δριβάκο με 4 να ακολουθούν για το 28 – 42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν με τρίποντα από Αναγνωστόπουλο, Δανιά και καλάθια από Ζώταλη και Χάλαρη, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τους Δριβάκο , Γεράκη να βάζουν από 4 πόντους και τον Ζώτο ένα ακόμα τρίποντο, υπέγραψαν το τελικό 39 – 53.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Φώτης Δριβάκος με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Ζώταλης με 16 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Bucks είχαν 12 / 49 δίποντα, 4 / 15 τρίποντα, 3 / 7 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Beachterzz είχαν 17 / 39 δίποντα, 4 / 20 τρίποντα, 7 / 10 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Athens Bucks(Γκορίτσας): Αναγνωστόπουλος 4, Γκορίτσας ( 9 ρ.), Δανιάς 7, Ζώταλης 16, Καμπόλης 1, Χάλαρης 14(6ρ.), Χριστόπουλος.

Brazzerzz Beachterzz (Ζώτος): Βγενόπουλος 12, Γεράκης 8, Δριβάκος 11(13ρ.), Ευσταθόπουλος 2(6ρ.), Ζώτος 11, Κωνσταντής 2, Τσίτουρας 7(11ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι δυνατές μονομαχίες κάτω από τα δύο καλάθια αλλά πάντα μέσα σε αθλητικό πλαίσιο.