14/07/2022
Δαλάι Κλάμα 18 18 21 19 - 76 -
Sun City Spurs 22 20 19 14 - 75 -

Έκαναν την “δουλειά” οι Spurs!

Την πρόκριση στο Final 4 της Development πήραν οι Sun City Spurs, οι οποίοι παρά την ήττα από τους Δαλάι Κλάμα με 76-75, κράτησαν την διαφορά του πρώτου ματς και πήραν μία δίκαιη πρόκριση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά παραγωγικές, βρίσκοντας εύκολα το δρόμο προς το αντίθετο καλάθι. Οι Spurs, ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με 22-18 με το τέλος της περιόδου, με τον Μαγγωνάκη να σημειώνει διαδοχικούς πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Μαγγωνάκης, Παπακωνσταντίνου και Κυριαζίδης βγήκαν μπροστά και η αρμάδα του Πέλεχα κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 42-36. Για την ομάδα του Μπουρελάκου, ο Πιέρρος Γιουρνάς ηγούνταν στο σκοράρισμα και κρατούσε στο ματς τους Δαλάι.

Στην τρίτη περίοδο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Spurs, παρά την πίεση που του ασκούσαν οι Δαλάι κράτησαν το προβάδισμα και στο 30’ προηγήθηκαν με 4 πόντους, 61-57. Μαγγωνάκης από την μία με 9 πόντους και Τσιάρας από την άλλη με 11, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μπουρελάκου κατάφερε με τους Φλαμπούρη, Γιουρνά και Τσιάρα να σκοράρουν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν τη νίκη με 76-75 αποχαιρετώντας με “χαμόγελο” την χρονιά. Οι Spurs, στην τετράδα θα αντιμετωπίσουν τους Ανυπότακτους Γαλάτες.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Πιέρρος Γιουρνάς με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μαγγωνάκης με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 27/70 εντός πεδιάς, 7/19 τρίποντα και 15/21 βολές. Πήραν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά την μπάλα, έκαναν 7 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Spurs είχαν 27/64 εντός πεδιάς, 12/27 τρίποντα και 9/19 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 6 τάπες.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 20, Λιακάκης 2, Γιουρνάς 19, Νικηταράς 9, Ντεμελής 11, Φλαμπούρης 14, Μπαλατσός 1.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας, Παπακωνσταντίνου 13, Μαγγωνάκης 22, Μελισσάρης 11, Κυριαζίδης 11, Σαμπάνης 6, Μπόζας 6, Σαπουντζής 6.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!

Τι δεν μας άρεσε: Η γκρίνια που υπήρξε στο ματς!