21/02/2022
Greek Freaks 16 7 15 18 - 56 -
Λεγάμενοι BC 7 16 9 22 - 54 -

Έκαναν την έκπληξη οι Greek Freaks!

Την έκπληξη της 12ης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της D2-League έκαναν οι Greek Freaks, καθώς κέρδισαν τους Λεγάμενους με 56-54 στο κλειστό του Κολωνού και δείχνουν πως θα παλέψουν μέχρι τέλους για την είσοδο στην πεντάδα!

Με τον Λεοντιάδη να ξεκινάει καυτός το ματς με τρία τρίποντα και τον Σκάγκο να προσθετει 5 πόντους, οι Greek Freaks προηγούνταν με 16-5, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του δεκαλέπτου, 16-7, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Δασκαλόπουλος από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε ο Βρεττάκος και 2 πόντους ο Γκανιάτσας.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης οι δύο ομάδες, με τους Λεγάμενους να βρίσκουν ρυθμό και με 7 πόντους του Δασκαλόπουλου, 6 του Σιγάλα και τρίποντο του Δημουλιά, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 23-23. Ο Γρηγορακάκης με 4 πόντους και ο Λεοντιάδης με νέο τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Σκλαβενίτη επέβαλε εκ νέου τον δικό του ρυθμό και με τους Μπραΐμη (8π) – Γρηγορακάκη (4π) να κυριαρχούν μέσα στο ζωγραφιστό και τον Λεοντιάδη να ευστοχεί από την περιφέρεια, πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 38-32. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Βρεττάκου και το ένα του Δημουλιά. Σκορ τρίτης περιόδου 38-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Greek Freaks έβγαλαν περισσότερο πάθος για τη νίκη και και με εύστοχες προσπάθειες των Λεοντιάδη (5π), Σκάγκου (5π), Γρηγορακάκη και Μπραΐμη, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 56-54. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Λεγάμενοι να γυρίσουν το ματς, ωστόσο οι 9 πόντοι που πέτυχε ο Δημουλιάς και οι 8 του Δασκαλόπουλου δεν τους ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/26 βολές, 13/43 δίποντα και 7/30 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/15 βολές, 6/26 δίποντα και 10/25 τρίποντα. Μάζεψαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Greek Freaks ο Μπραΐμης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές και 6/11 δίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Λεγάμενων ο Δασκαλόπουλος με 17 πόντους, έχοντας 8/8 βολές, 3/3 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Greek Freaks (Σκλαβενίτης): Σκάγκος 10 (1), Προκάκης, Υφαντόπουλος 1, Λεοντιάδης 20 (6), Παπαλαμπόπουλος, Καπατσώρης, Σύλλας, Μπραΐμης 12, Γρηγορακάκης 13

Λεγάμενοι (Βρεττάκος): Σιγάλας 9 (2), Βρεττάκος 9 (3), Συμεωνίδης 2, Γκανιάτσας 2, Δημουλιάς 15 (4), Δασκαλόπουλος 17 (1)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές της συνάντησης και το τρομερό φινάλε!