18/02/2023
LazerWolves 16 7 23 15 - 61 -
Greek Freaks 13 17 9 11 - 50 -

Έκαναν την έκπληξη οι Lazers!

8 σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη μετρούσαν μέχρι το απόγευμα του Σαββάτου 18 Φεβρουαρίου οι Lazers, ωστόσο αυτό δεν τους έκανε να μην διεκδικήσουν στα ίσα το παιχνίδι κόντρα σε μία ομάδα που μάχεται για τα Playoff, όπως οι Greek Freaks. Οι Lazers ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, είχαν τον Κατσαλή σε… κέφια και τελικά έφτασαν στη νίκη με 61-50. Έτσι το ρεκόρ τους πλέον είναι στο 4-11, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 7-8.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και έφτασαν να προηγούνται 10-5. Η διαφορά έφτασε και στο +9 (16-7), όμως Καρατζής και Διαθεσόπουλος μείωσαν για τους Greek Freaks σε 16-12, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την βολή του Χαλούδη ο οποίος έγραψε το 16-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Greek Freaks δεν άργησαν να πάρουν το προβάδισμα, με τον Σουβλέρη να μπαίνει ορεξάτος και το σκορ να φτάνει στο 18-21. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν αρκετές στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να έχουν απαντήσεις στα καλάθια του αντιπάλου. Χαλούδης και Υφαντόπουλος έφεραν την ομάδα τους στο +5 (23-28), ενώ ο Διαθεσόπουλος έδωσε «αέρα» 7 πόντων στους Greek Freaks για το 23-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Lazers εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και με έναν Κατσαλή… να τον πιεις στο ποτήρι. Ο παίκτης των γηπεδούχων είχε «βρει το χέρι» του και έτσι έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του για το 36-35. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν μια μικρή αντίδραση, αλλά ο Κατσαλής ήταν ασταμάτητος και έτσι το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τους Lazers να προηγούνται 46-39.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, κράτησαν για αρκετά λεπτά τους αντιπάλους στους 39 πόντους και με τα καλάθια των Δημητρακόπουλου, Κατσαλή και Μοσχάκη έφτασαν το σκορ στο 55-39. Η διαφορά δεν άργησε να ξεφύγει, καθώς οι Greek Freaks είδαν τους αντιπάλους τους να φτάνουν ακόμα και στο +18 (61-43). Πλέον οι ελπίδες τους για νίκη είχαν κάνει «φτερά» και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 61-50 που ήταν και το τελικό σκορ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ελευθέριος Κατσαλής με 33 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 ριμπάουντ συνολικά στο ματς. Από τους Greek Freaks εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Θεόδωρος Καρατζής με 7 πόντους, 3 ασίστ και 15 ριμπάουντ.

Οι Lazers είχαν 20/48 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 6/7 βολές, 47 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Επίσης μέτρησαν 9 κλεψίματα, 19 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Greek Freaks μέτρησαν 17/46 δίποντα, 2/28 τρίποντα, 10/16 βολές, 46 ριμπάουντ, όπως και 9 ασίστ, 14 κλεψίματα, 20 λάθη και 3 μπλοκ.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος, Βέλλης 2(4ρ.), Δημητρακόπουλος 14(12ρ.), Κατσαλής 33(4ρ.), Μαλισιόβας, Μοσχάκης 10(6ρ.), Χαντζάρας 2(12ρ.)

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Διαθεσόπουλος 12(3ρ.), Θεοχάρης, Καρατζής 7(15ρ.), Ξυγκάκης 4(13ρ.), Σκάγκος 4(2ρ.), Σουβλέρης 6(2ρ.), Σύλλας 2(1ρ.), Υφαντόπουλος 4(4ρ.), Χαλούδης 11(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Κατσαλή.