Lyonmen 26 19 18 13 - 76 -
Meracles 14 9 20 11 - 54 -

Έκαναν την "ζημιά" οι Lyonmen!

Η ομάδα του Χατζηαράπη είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού καθ' όλη την διάρκειά του, εξασφάλισε μαθηματικά την παραμονή και έβαλε σε μπελάδες την ομάδα του Αυγουλή.

Παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκαν με μόλις μία πεντάδα, οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με τρίποντες "βόμβες" του Αποστολόπουλου και του Ρεντίφη προηγήθηκαν με το ευρύ 26-14. Οι Σκιαθίτης και Σκλάβος τράβηξαν το... κουπί στην επίθεση των Meracles, όμως η κάκιστη αμυντική τους λειτουργία τους έβαλε σε βαθύ προβληματισμό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Lyonmen πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Τζουβάνα και σε συνδυασμό με την σταθερά καλή απόδοση των Κουκουβάκη και Ρεντίφη, εκτόξευσαν την διαφορά στο +22 (45-23). Οι φιλοξενούμενοι δεν θύμισαν σε καμία περίπτωση την ομάδα των προηγούμενων αγωνιστικών, αφού έκαναν πολλά λάθη. Οι Σκλάβος και Αδάμης ήταν αυτοί που διασώθηκαν από το... ναυάγιο του δεκαλέπτου.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η ομάδα του Χατζηαράπη συνέχισε να αγωνίζεται σε υψηλά στάνταρ, να σκοράρει κυρίως με τον Ρεντίφη και να διατηρεί την διαφορά σε... εξωγήινα επίπεδα. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά, δεν παρουσίασαν βελτίωση στην άμυνα και συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά. Το 63-43 του τρίτου δεκαλέπτου, έκανε τα πράγματα ιδιαίτερα δύσκολα γι' αυτούς.

Οι... ακούραστοι γηπεδούχοι δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο, έβγαλαν πολλούς αιφνιδιασμούς με τους Αποστολόπουλο και Κουκουβάκη και έφτασαν στη νίκη με το εμφατικό 76-54. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών, γνώρισαν δίκαια βαριά ήττα και μπήκαν σε..  περιπέτειες σχετικά με την είσοδο στην τετράδα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ρεντίφης με 34 πόντους (5/11 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 6/9 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σκλάβος με double double και 19 πόντους (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 15 ριμπάουντ).

Lyonmen (Χατζηαράπης): Αποστολόπουλος 14, Κουκουβάκης 15 (3), Μακρυγιάννης 9 (1), Ρεντίφης 34 (6), Τζουβάνας 4

Meracles (Αυγουλής): Αδάμης 5, Αυγουλής, Γερεουδάκης 3 (1), Παπαχαραλάμπους 4, Σκιαθίτης 19 (4), Σκλάβος 19 (2), Τραφαλής 4

Τι μας άρεσε: Τρομερή - εντυπωσιακή - επιβλητική. Κάπως έτσι μπορούμε να χαρακτηρίσουμε την εμφάνιση των Lyonmen.