24/02/2024
Ναυάγια 15 14 17 11 - 57 -
Singular Logic 10 18 12 14 - 54 -

Έκαναν την ζημιά τα Ναυάγια!

Τα Ναυάγια εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένα στην πρώτη περίοδο, σκόραραν πιο εύκολα, με Βεντούρη(5) και Χρονόπουλο(4) να οδηγούν την επίθεση για το 15 – 10. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Βεργόγιαννη στηρίχθηκε στον Σακογιάννη που πέτυχε 5 πόντους, με τον Παπακώστα να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στην επίθεση και με κορυφαίους τους Παλιοκώστα(7), Σακογιάννη(4) και Αναστασόπουλο(4), κατάφεραν να πλησιάσουν στον πόντο στο τέλος του ημιχρόνου. Στην αντίπερα όχθη τα Ναυάγια που αντιμετώπισαν πρόβλημα στο αμυντικό κομμάτι, στηρίχθηκαν στην περιφέρεια, με Καραβασίλη(2) και Χρονόπουλο να σκοράρουν από τα 6.75 κρατώντας την πρωτοπορία με 29-28.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι ομάδες στην τρίτη περίοδο, με τα Ναυάγια να τρέχουν ένα δικό τους σερί στο τέλος με δύο τρίποντα του Κατσούλη, χτίζοντας διαφορά 6 πόντων. Μέχρι εκείνο το σημείο, ο Αναστασόπουλος ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου με 8 πόντους κουβαλώντας την επίθεση των Μπλε, με τον Βεντούρη για τα Ναυάγια να έχει σκοράρει ακόμα ένα τρίποντο.

Η παθιασμένη Singular μπήκε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με τρίποντο του Αναστασόπουλου και 4 συνεχόμενους πόντους του Κασνέση, προσπέρασε προσωρινά με 46 – 47. Στο πεντάλεπτο που απέμενε, τα Ναυάγια με φοβερό και τρομερό τον Θωμά με δύο τρίποντες βόμβες, τον Καριατλή να βάζει 3 πόντους και τον Καραβασίλη ένα δίποντο, έφεραν και πάλι το μάτς στα δικά τους μέτρα, και επικράτησαν με 57 – 54.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Θωμάς με 14 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Σακογιάννης με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ναυάγια(Καραβασίλης): Βεντούρης 8(8ρ.), Θωμάς 14(17ρ.), Καραβασίλης 10(8ρ.), Καριατλής 8,Κατσούλης 10, Χρονόπουλος 7, Χωριανόπουλος.

Singular Logic(Βεργόγιαννης): Αναστασόπουλος 15, Αράπογλου 1, Καραχάλιος 4, Κασνέσης 6(9ρ.), Μανής, Μαρίνος, Παλιοκώστας 11(9ρ.), Παπακώστας 5, Σακογιάννης 12(10ρ.).

Τι μας άρεσε:Το αμείωτο ενδιαφέρον που είχε το παιχνίδι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.