09/03/2020
Los Professores - - - - - 60 -
Salonica Old Stars - - - - - 49 -

Έκαναν το 1-0 οι καθηγητές!

Οι Los Professores κατάφεραν να κερδίσουν τους μαχητικούς Old Stars με σκορ 60-49, παίρνοντας έτσι ένα μικρό προβάδισμα εν όψει του δεύτερου μεταξύ τους αγώνα που ακολουθεί.

Οι καθηγητές μπήκαν δυνατά από το πρώτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να χτίσουν μια διαφορά εννέα πόντων στη λήξη του. Ο Μυγδανάλευρος πέτυχε 11 πόντους με ένα τρίποντο και ο οργανωτής Κολογοσίδης πέντε πόντους με ένα τρίποντο. Από τους Old Stars, δύο τρίποντα πέτυχε ο Ματούλας και τέσσερις πόντους ο Λαθουράκης. Σκορ δεκαλέπτου 21-12.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κάπως πιο ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους όμως να επικρατούν σε πόντους και σε αυτό. Ιωαννίδης και Μυγδανάλευρος πέτυχαν από έξι πόντους. Από τους φιλοξενούμενους, 10 από τους 12 πόντους της ομάδας πέτυχε ο Περρωστής και ένα καλάθι ο Ματούλας. Σκορ ημιχρόνου 37-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν πάλι εμφανώς καλύτεροι. Ανθυμίδης, Μυγδανάλευρος και Νταμπούδης πέτυχαν από τέσσερις πόντους και ένα τρίποντο σκόραρε ο Κολογοσίδης. Στην αντίπερα όχθη είχαμε δύο τρίποντα από τον Λαθουράκη και τέσσερις πόντους από το Βλάχο.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, τα κατάφεραν αλλά δεν ήταν αρκετό για να φτάσουν στη νίκη. Ήταν το μόνο δεκάλεπτο στο οποίο σκόραραν περισσότερους πόντους από τους αντιπάλους. Επτά πόντους πέτυχε ο Περατικός ενώ από τους καθηγητές τέσσερις πόντους σκόραρε ο Ιωαννίδης.

Τί μας άρεσε: Οι δέκα σερί πόντοι του Περρωστή στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς και η εφέση του Μυγδανάλευρου και του Ματούλα στο σκοράρισμα.

Los Professores (Κολογοσίδης): Κολογοσίδης 10(2), Ιωαννίδης 10, Ανθυμίδης 4, Μυγδανάλευρος 19(1), Μιλέα 6, Τσιριγώτης 6, Νταμπούδης 5.

Old Stars Salonica (Λαθουράκης): Λαθουράκης 8(2), Περατικός 7, Ποτουρίδης 2, Παπαφλωράτος 2, Ματούλας 14(2), Περρωστής 10, Κρητικόπουλος, Μαλογιάννης 2, Βλάχος 4.