01/11/2021
Gran Camaria 12 11 18 14 - 55 -
ESDDA Graduates 8 16 10 7 - 41 -

Έκαναν το δωράκι στον Βακαλόπουλο τα Gran Camaria!

Την πρώτη τους νίκη, την οποία αφιέρωσαν στον Γιώργο Βακαλόπουλο, πήραν το βράδυ της Δευτέρας τα Gran Camaria, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της D2-League κέρδισαν τους μαχητικούς ESDDA Graduates με 54-41 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων!

Ελαφρώς καλύτερα ήταν τα Gran Camaria στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 4 πόντους του Άρη Τσακανίκα και τους Σακελλαρίου, Γιώργο Τσακανίκα, Χρυσίνα και Κουντούρη να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας, προηγούνταν με 12-8. Ο Ζαχαριάδης με 5 πόντους και ο Παναγόπουλος με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο η επίθεση των ESDDA Graduates πετούσε φωτιές και με τους Παπαντωνίου, Παναγόπουλο και Ζαχαριάδη να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 23-24. Για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Σταθάκος με 4 πόντους.

Με τρίποντες βόμβες των Ζαχαριάδη και Παναγόπουλου στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι οράνιε πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 5 πόντων, 25-30. Άμεσα ήρθε η απάντηση από την παρέα του Βακαλόπουλου, αφού με 7 πόντους του Κουντούρη, 6 του Μιχαλιτσιάνου και 4 του Γιώργου Τσακανίκα, προσπέρασε με 41-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους, τα Gran Camaria διαχειρίστηκαν άψογα το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασαν δίκαια στη νίκη με 54-41, έπειτα από 4 πόντους του Μιχαλιτσιάνου και 4 του Σακελλαρίου. Για τους ESDDA Graduates στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παναγόπουλος, Παπαντωνίου και Ζαχαριάδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 26/77 δίποντα και 0/8 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/6 βολές, 13/36 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 6 τάπες.

Κορυφαίος για τα Gran Camaria ο Κουντούρης με 13 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 6/14 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε άλλες τόσες φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των ESDDA Graduates ο Παναγόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 5 λάθη και είχε 4 μπλοκ.

Gran Camaria (Βακαλόπουλος): Χρυσίνας 5, Μιχαλιτσιάνος 13, Γεντής 2, Σακελλαρίου 6, Βακαλόπουλος 2, Σταθάκος 4, Τσακανίκας Γ. 6, Τσακανίκας Α. 4

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Παναγόπουλος 12 (2), Λαπιέρης, Τσίτσιρας, Νανόπουλος 2, Ζαχαριάδης 17 (2), Παπαντωνίου 8, Αληγιάννης 2

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του πρώτου μέρους, όπως και το τρομερό κλίμα της αναμέτρησης!