18/10/2020
Young Ballers BC 6 14 30 16 - 66 -
Τεμπελχανάδες 14 10 14 15 - 53 -

Έκαναν το 2/2 οι Young Ballers!

Οι Young Ballers, βελτιώνοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισαν με 66-53 τους Τεμπλεχανάδες και έκαναν το 2/2 στην Development 2 League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Τεμπελχανάδες μπήκαν πολύ καλύτερα στο παρκέ και με τον Γιάννη Τσιβούλα να είναι κυρίαρχος μέσα στην ρακέτα (8π.) προηγήθηκαν με 14-6. Για τους τυπικά γηπεδούχους, που είχαν κολλήσει στην επίθεση, από 2 πόντους έβαλαν οι Βασιλάκης, Μερμίγκης και Καζάκος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου, με τους Τεμπελχανάδες να συνεχίζουν να μπροστά στο σκορ. Σκυτάλη από τον Τσιβούλα, πήρε ο Τσιούφης που σημείωσε 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Έτσι, οι «πράσινοι» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 24-20. Για την ομάδα του Στεφανάκου, 6 πόντους σημείωσε ο Μερμίγκης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Young Ballers, πίεσαν ασφυκτικά σε όλο το γήπεδο. Οδήγησαν τον αντίπαλο τους σε εύκολα λάθη και χτύπησαν στο ανοικτό γήπεδο. Έτσι, έτρεξαν ένα επιμέρους 30-14, και προηγήθηκαν με 12, 50-38. Παναγής από την μία με 12 πόντους και Τσιβούλας από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Young Ballers διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και πήραν τελικά την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στην Development 2 League, αφού κέρδισαν τους Τεμπελχανάδες με 66-53, με τον Βασιλάκη να σημειώνει άλλους 4 πόντους. Για τους «πράσινους», το δίδυμο Τσιβούλα-Τσιούφη συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό.

Συνολικά οι Τεμπελχανάδες είχαν 16/76 εντός πεδιάς, 2/15 τρίποντα και 15/25 βολές. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα κι έκαναν 24 λάθη.

Τεμπελχανάδες (Λεπίτκας): Αθανασόπουλος, Φάκας 4, Τσιβούλας 18, Μπαλάσκας 4, Τσιούφης 16, Καραγεώργος, Λεπίτκας, Δημαράς 7, Αναγνωστόπουλος 2, Ανδρικόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Η σπουδαία ανατροπή που έκαναν οι YoungBallers!