21/11/2021
Cleveland Havaliers 10 3 8 14 - 35 -
Chicago Hulks 10 10 11 11 - 42 -

Έκαναν το καρέ τους οι Chicago Hulks!

Το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες στο κλειστό των Άνω Λιοσίων οι Chicago Hulks, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική του εβδόμου ομίλου της D2-League κέρδισαν εύκολα τους Cleveland Havaliers με 35-42!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 10-10. Για τους Cleveland Havaliers 4 πόντους έβαλε ο Παναγάκης και άλλους τόσους ο Ντούσης, ενώ για τους φιλοξενούμενους 5 πόντους είχε ο Τσαρτσής και ένα τριποντάκι ο Σιαχάμης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Chicago Hulks έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Τσαρτσή (5π), Παπαγιαννάκο και Νίκο Τιγγινάγκα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 13-20. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους γηπεδούχους στην δεύτερη περίοδο σημείωσε ο Θωμόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 4 πόντους του Παρσόπουλου, 3 του Καλδέλη και τρίποντο του Νίκου Τιγγινάγκα, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 21-31. Τους Cleveland Havaliers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο τα τρίποντα των Λαμπίρη και Σημαντήρα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Chicago Hulks δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με τους Νίκο Τιγγινάγκα (3π) και Σιαχάμη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 35-42. Για τους Cleveland Havaliers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Λαμπίρης (5π), Παναγάκης (4π) και Σημαντήρας (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/10 βολές, 11/35 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 13/23 βολές, 10/44 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Cleveland Havaliers ο Παναγάκης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/4 βολές, 5/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Chicago Hulks ο Καλδέλης με 3 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/1 δίποντο και 0/1 τρίποντο. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Cleveland Havaliers (Παναγάκης): Θωμόπουλος 2, Παναγάκης 10, Λαμπίρης 8 (2), Σημαντήρας 6 (2), Τσιρίμπας 3, Ντούσης 6, Γρίβας, Κατσικάρης

Chicago Hulks (Κατριματζής): Παπαγιαννάκος 5, Σιαχάμης 7 (1), Παρσόπουλος 4, Τσαρτσής 11, Τιγγινάγκας Ν. 8 (2), Τιγγινάγκας Α. 2, Καλδέλης 3, Μπαντουβάκης 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!