16/03/2024
Colombians BC 9 11 14 9 - 43 -
Young Ballers BC 21 6 9 20 - 56 -

Έκαναν το καθήκον τους και περιμένουν οι Ballers!

Οι Young Ballers καιγόντουσαν βαθμολογικά και μπήκαν αποφασισμένοι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Με υπερόπλο τον Τσάταλη με πέντε τρίποντα και πολύτιμες βοήθειες του Ανδρεάδη με 5 πόντους, μπήκαν σε θέση οδηγού με σκορ 9 – 21. Στο απέναντι στρατόπεδο οι αποδεκατισμένοι Colombians ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν σε αυτόν τον ρυθμό και είχαν τον Πασχαλάκη να ξεχωρίζει με 4 πόντους, με τον Ρετουνιώτη να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Colombians εκμεταλλεύτηκαν την δυστοκία των φιλοξενούμενων και με πολυφωνία στην επίθεση με τον Κυριακόπουλο να ξεχωρίζει με 3 πόντους, πλησίασαν 20 – 27 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Στεφανάκου, αντιμετώπισε τρομακτικό επιθετικό πρόβλημα και είχε μόνο τον Yi να βρίσκει στόχο,σκοράροντας και τους 6 πόντους της ομάδας του.

Ο Τσάταλης με 5 πόντους έδωσε το έναυσμα στους Ballers στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και ο Κολυβάκης από κοντά ευστόχησε για το 21 – 34. Σε εκείνο το σημείο οι Colombians αντί να λυγίσουν έβγαλαν τρομερή αντίδραση στην άμυνα,το γήπεδο κατηφόρισέ υπέρ τους και με τον Πασχαλάκη να ηγείται με 7 πόντους και τον Τακίδη να προσφέρει 4, πλησίασαν στο καλάθι(34-36).

Οι Ballers μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στην τέταρτη περίοδο, πίεσαν ψηλά στην άμυνα και έκλεψαν μπάλες και τρέχοντας επιμέρους 2 – 20, τελείωσαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη(36-56). Ο Κολυβάκης κορυφαίος εκείνο το διάστημα με 7 πόντους, με Παππά και Ανδρεάδη να ακολουθούν με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα. Στο τελευταίο δίλεπτο του παιχνιδιού, οι Μπλε προσπάθησαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις και με καλάθια από Γεωργακόπουλο – Διαμαντόπουλο και τρίποντο του Πασχαλάκη, μείωσαν και διαμόρφωσαν το τελικό 43 – 56.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Mike Τσάταλης με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Πασχαλάκης με 17 πόντους και 21 ριμπάουντ.

Colombians (Ρετουνιώτης): Γεωργακόπουλος 5, Διαμαντόπουλος 2, Κυριακόπουλος 8(7ρ.), Πασχαλάκης 17(21ρ.), Ρετουνιώτης 5, Τακίδης 6.

Young Ballers(Στεφανάκος): Yi 7(7ρ.), Ανδρεάδης 8, Ζορμπάνος 2(9ρ.), Θεανίδης, Κολυβάκης 9(11ρ.), Κρόκος 2, Ντιντιλάς 2(8ρ.), Παππάς 6, Ράπτης, Τσάταλης 20(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των ομάδων για γρήγορο παιχνίδι.