03/03/2024
Αναλώσιμοι 19 15 14 13 - 61 -
Aballiers 11 9 10 17 - 47 -

Έκαναν το καθήκον τους οι Αναλώσιμοι!

Ένα όμορφο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Αναλώσιμους να προηγούνται με 19-11 χάρη στα τρίποντα του Χρηστακάκου και τα δίποντα του Χρονόπουλου. Για τους Aballiers ο Κρητικός ήταν αυτός που τράβηξε το... κουπί στην επίθεση.

Με την ενεργοποίηση των Κοταράκου και Μανώλη και την σταθερά καλή παρουσία του Χρηστακάκου, οι γηπεδούχοι όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας, κάνοντας το σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου 34-20. Οι επιθετικές εμπνεύσεις του Σ. Θάνου ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι φιλοξενούμενοι στην δεύτερη περίοδο.

Με πολυφωνία στην επίθεση και όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα οι Αναλώσιμοι έβαλαν τέλος στην υπόθεση νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (48-30). Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την επαφή με το καλάθι και βρέθηκαν κοντά σε ακόμη μία ήττα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πάντα είχαν κριθεί και οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το rotation, δοκίμασαν διάφορα σχήματα εν όψει της απαιτητικής συνέχειας και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 61-47. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν το εύρος της ήττας τους, χάρη στα μακρινά σουτ του Σ. Θάνου και τα δίποντα του Πολύχρονη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Χρηστακάκος με 19 πόντους (6/11 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 1/1 βολή). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σ. Θάνος με double double και 14 πόντους (1/2 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 10 ριμπάουντ).

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 7 (1), Κοταράκος 5, Λιασκας 2, Μανώλης 10, Μεϊντάνης 1, Νικολόπουλος 6 (2), Τόγιας 4, Χρηστακάκος 19 (2), Χρονόπουλος 7

Aballiers (Μανώλης): Σ. Θάνος 14 (4), Ν. Θάνος 7 (1), Κρητικός 14, Μανώλης 4, Πολυχρόνης 2, Τσαμπαλής 6